İnternet Hızınızı Test Etmenin Püf Noktaları ve Önemi: Doğru Bir İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. İnternet
Trendlerdeki Yazı

İnternet Hızınızı Test Etmenin Püf Noktaları ve Önemi: Doğru Bir İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Tüm dünya ile direkt iletişim halinde olduğumuz internet ortamında hızınız büyük önem taşımaktadır. Peki internet hız testi nasıl yapılır? İnternet hızı neden önemlidir?

Yaşadığımız internet çağında, bu çağa ne kadar ayak uydurabileceğiniz büyük ölçüde internet hızınıza bağlıdır. Yavaş bir internet, bilgi tüketiminizi kesintiye uğratabilir ve iş akışınızı yavaşlatabilir.

Peki, internetinizin hızını öğrenmenizi sağlayan “İnternet Hız Testi” nasıl yapılır? İnternetinizin hızlı mı yoksa yavaş mı olduğunu nasıl anlarsınız? Size internet bağlantısı sağlayan altyapıyı nasıl sorgularım? Tüm bu değerler neden önemlidir? Tüm bu soruların cevaplarını en açıklayıcı şekilde verelim.

İnternet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızınızı sorgulamak için birçok “Speedtest” veya “hız testi” platformuna rastlayabilirsiniz. Ülkemizdeki birçok ISP’nin de kullandığı nPerf veya Ookla’nın Speedtest platformundan en güvenilir sonuçları alabilirsiniz.

İnternet hızınızı öğrenmek için bağlantıya tıklayarak hız testi aracına ulaşabilirsiniz.

Çıkan sonuçları yorumlama: Hız testi ve ping testi neden önemli?

İnternet hız testi bittiğinde birçok değer göreceksiniz. Ancak sorgulamamız gereken işimize yarayan sonuçlar üst tarafta bulunan “İndirme (download)”, “Yükleme (upload)” ve “Gecikme (ping)” başlıkları altında yer alıyor.

İndirme ve yükleme hızınız ne kadar yüksek olursa, internete erişmeniz ve kullanmanız o kadar kolay olur. Bu değerler “Mbps (saniye başına megabit)” olarak verilmiştir.

Gecikme sonucu temel olarak bağlantınızın ne kadar düzgün olduğunu gösterir. Bu değer ne kadar düşük olursa, internette yaptığınız her işlem o kadar hızlı karşı tarafa iletilir. Bu ‘karşı taraf’, her girdiğiniz internet sitesi ya da açtığınız uygulamaların sunucuları oluyor.

Dolayısıyla, hız testleri ve gecikme testleri sonuçları, sizinle küresel İnternet ağı arasındaki ilişkinin kalitesini gösterir.

Geçelim diğer kritik sorulara: İndirmede 16 Mbps ve 1.000 Mbps arasında nasıl farklar var?

Eğer bir internet hizmeti kullanmak istiyorsanız karşınıza bir çok Mbps değeri çıkabilir. Paketlerdeki Mbps değeri ne kadar düşükse fiyat da o kadar azalıyor. Öyleyse, daha yüksek Mbps için daha fazla para ödemeye gerçekten değer mi?

Kısa cevap: Evet, değiyor. Uzun cevap: Mbps hızınız ne kadar hızlıysa, internetten veri alma işlemi o kadar hızlı olur. 16 Mbps internette, 4K çözünürlüklü videolar izlenemeyecek kadar yavaş yüklenirken, 1.000 Mbps’de yükleme hızı sizin izleme hızınızdan kat kat fazla oluyor. Başka bir deyişle, video aslında siz onu izledikçe indiriliyor.

  • Örnek: 1 saatlik 4K çözünürlüğündeki video, ortalama 20.480 MB (2 GB) boyuta sahip. Bu video dosyasını izlemek için indirdiğinizde 16 Mbps internet ile gereken süre 17 dakika 53 saniye; 1.000 Mbps internet ile 17 saniye olacak.

16 Mbps internet, internette gezinmek, e-posta okumak ve müzik dinlemek için yeterli olacaktır. Ancak 1.000 Mbps ile çok yüksek çözünürlükte film/dizi izleyebilir ve büyük dosyaları (ör. oyunlar) çok kısa sürede indirebilir kısaca interneti sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Peki indirme (download) hızı kadar yükleme (upload) hızı da önemli midir?

İnterneti ağırlıklı olarak bir “tüketici” olarak kullanıyorsanız, indirme hızı sizin için en önemli kriterdir. Ancak yükleme hızı da internet ortamında önemli bir rol oynar. Çünkü sunuculara yaptığınız tüm bağlantılarda kullandığınız cihazdaki yerel veriler anlık olarak sunuculara yüklenir. Böylece yükleme hızınız, sunuculara veri gönderme hızınızı etkiler.

Örneğin bir online oyun oynadığınızda oyundaki konumunuz, hangi tuşa hangi anda bastığınız ve yaptığınız hareketler anında uzak oyun sunucusuna iletilir. Yükleme hızınız yetersiz ise “yükleme süresine bağlı gecikme” yaşayabilirsiniz ve oyundaki eylemleriniz diğer oyunculara doğru bir şekilde yansımayacaktır.

Ancak bir yayıncı veya içerik üreticisiyseniz yükleme hızı sizin için çok önemlidir. Videoları/dosyaları farklı platformlara yüklemek, iş akışınızın verimliliğini büyük ölçüde etkiler. Özellikle canlı yayınlarda yayın kaliteniz bu hıza bağlıdır; Düşükse, yayınlarda bile gecikmeler yaşanabilir.

En iyi internet bağlantısı nasıl elde edilir? Cevap, altyapınıza bağlı:

İdeal bir internet bağlantısına sahip olmanın tek yolu, evinizin/iş yerinizin sahip olduğu altyapıya bağlıdır. İndirme, yükleme hızlarınız ve gecikme süreniz ancak altyapınızın izin verdiği kadar yüksek oluyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir