Hiçbir Belge Gerekmeden Sadece e-Devlet Üzerinden İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. İnternet

Hiçbir Belge Gerekmeden Sadece e-Devlet Üzerinden İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

İkamet ettiğiniz yerden başka bir adrese taşındıysanız bunu en kısa sürede nüfus müdürlüklerine bildirmeniz gerekmektedir. Ancak yasa değişikliği sayesinde adres değişikliği bildirimini e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün. Gelin e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır yakından bakalım ve bu işlem için uygulamanız gereken adımları görelim.

Birçok farklı sebepten dolayı farklı bir şehre veya aynı şehrin farklı bir bölgesine taşınmış olabilirsiniz. Taşınma telaşı sona erdikten sonra yasal olarak bu durumu yetkililere bildirmekle yükümlüsünüz. Eskiden adres değişikliği için muhtarlıktan bir belge alıp nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekiyordu ama neyse ki sistem değişti ve e-Devletten ikametgah değiştirme mümkün hale geldi.

e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan veya sistemin mobil uygulamasından gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça basit bir işlemdir ancak bazen adres konusunda sıkıntı yaşanabilir ve bu durumda gerekli belgelerle birlikte nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekebilir. Tabii ki her zaman değil. Gelin e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır yakından bakalım ve karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünü görelim.

e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır?

 • Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden e-Devlet internet sitesini açın.
 • Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Arama çubuğuna adres değişikliği bildirimi yazın ve aratın.
 • Adım #4: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklayarak ilgili sayfayı açın.
 • Adım #5: Adres değişikliği bildirimini kimin için yapacağınızı seçin.
 • Adım #6: Taşınma tarihini yazın.
 • Adım #7: Adres değişikliği yapacağınız kişinin kimlik bilgilerini girin.
 • Adım #8: Yeni ikametgah adresinizin detaylarını girin.
 • Adım #9: Bildirim yönteminizi seçin.
 • Adım #10: İşlemi onaylayın.
İkametgah Değiştirme

Adım #1: e-Devlet internet sitesini açın:

E-devlet üzerinden ikametgah değişikliği yapmak için öncelikle sistemin internet sitesine gitmeniz gerekmektedir. Buna masaüstü internet tarayıcınız veya mobil internet tarayıcınız aracılığı ile ulaşabilirsiniz. e-Devlet internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz gibi iOS veya Android cihazlarınıza yüklediğiniz e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın:

e-Devlet internet sitesini açtıktan sonra hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekmektedir. e-Devlet hesabınız yoksa bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Henüz e-Devlet şifrenizi almadıysanız buradaki yazımızı okuyarak konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

İkametgah Değiştirme

Adım #3: Arama çubuğuna adres değişikliği bildirimi yazın ve aratın:

e-Devlet internet sitesini açıp hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini gerçekleştireceğiniz sayfaya kolayca ulaşmak için arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak aratmalısınız. 

Adım #4: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklayarak ilgili sayfayı açın:

E-devlet arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak arama yaptıktan sonra size anahtar kelime sonuçları sunulacaktır. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini sürdürmek için ilk çıkan sonuç olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

İkametgah Değiştirme

Adım #5: Adres değişikliği bildirimini kimin için yapacağınızı seçin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasını açtığınızda karşınıza iki seçenek çıkacaktır; “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” ve “Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” size en uygun seçeneği seçin ve işleme devam edin.

Adım #6: Taşınma tarihini yazın:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında yer alan diğer bir bilgi girme bölümü de taşınma tarihi olacaktır. Taşınma tarihinizi gün, ay, yıl şeklinde aralarına / koyarak girebilir veya takvim üzerinden taşınma tarihini seçebilirsiniz.

İkametgah Değiştirme

Adım #7: Adres değişikliği yapacağınız kişinin kimlik bilgilerini girin:

Bu adımı herkes uygulamak zorunda değil. “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” seçeneğini işaretlediyseniz direkt bir sonraki adıma geçebilirsiniz ancak “Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” seçeneğini işaretlediyseniz bu adımda sizinle birlikte adres değişikliğini bildireceğiniz kişinin kimlik bilgilerini paylaşmanız gerekiyor.

Adım #8: Yeni ikametgah adresinizin detaylarını girin:

e-Devletten ikametgah değiştirme işleminin en önemli adımı burası. Çünkü bu adımda girdiğiniz bilgiler artık sizin yeni ikametgah adresiniz olacak. İl, ilçe, semt ve bina bilgilerini doğru bir şekilde ve acele etmeden girdiğinizden emin olarak işleme devam edin.

İkametgah Değiştirme

Adım #9: Bildirim yönteminizi seçin:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında yeni ikamet adresinizi tüm bilgileri ile birlikte girdikten sonra bildirim yöntemini seçmeniz istenecektir. Bu bildirim elektronik imza, mobil imza veya SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #10: İşlemi onaylayın:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten ve bildirim yöntemini seçtikten sonra yeni bilgilerinizi kontrol etmeniz istenecek. Bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

İkametgah Değiştirme

‘e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik bilgileri uyuşmamaktadır’ sorunu:

e-Devlet ikametgah değiştirme işlemi sırasında “e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik bilgileri uyuşmamaktadır.” gibi bir hata mesajı alıyorsanız, e-Devlet üzerinden Kimlik Bilgilerim sayfasındaki Bilgilerimi Yenile seçeneği üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa en yakın nüfus müdürlüğüne gittikten sonra sorunun nedenini öğrenebilir ve çözüme ulaşabilirsiniz.

e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, artık adres değişikliğini bildirmek için müdürlükten belge almanıza veya nüfus müdürlüğüne şahsen gitmenize gerek yok. Ancak e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında bazı sorunlarla karşılaşmanız hala mümkün.

Adres değişikliğini kanunen 20 gün içinde bildirmek zorundasınız. 20 gün içinde bildirilmeyen adres değişiklikleri için para cezası uygulanabilir. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında yeni adresinizde kayıtlı kişilerin olduğunu görebilirsiniz. Bu durumu çözmek için, orada ikamet ettiğinizi kanıtlayan belgeler için nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekebilir, örneğin: B. Elektrik, doğalgaz ve su faturaları.

Aynı adrese birden fazla kişi kaydettiğinizde benzer bir sorun ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda adresi ve o kişiyi teyit eden bir fatura ile nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekebilir. Çözümsüz kalınan durumlarda, her zaman olmasa da apartman yöneticisinden, bina sorumlusundan veya muhtardan onay almanız gerekebilir. Ancak bu standart bir prosedür değildir.

Online olarak adres değişikliği bildirimi yapabileceğiniz e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım anlattık. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız en yakın nüfus müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir