Instagram Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz? Adım Adım Anlatım ve Hesap Kapatma Linki
 1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya
Trendlerdeki Yazı

Instagram Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz? Adım Adım Anlatım ve Hesap Kapatma Linki

Dünyada ve ülkemizde en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram'ı kullanmıyor ve hesabınızı kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız birkaç basit adımı uygulamanız gerekiyor. Gelin adım adım Instagram hesap silme işlemine daha yakından bakalım ve başvurmanız gereken tüm detayları görelim.

Meta, eski adıyla Facebook şirketinin sahibi olduğu Instagram sosyal medya platformu dünya çapında milyonlarca aktif kullanıcıya sahip. Hemen hemen herkesin bir Instagram hesabı vardır, ancak artık bunun bir parçası olmak istemiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Instagram hesap silme işleminden sonra hesabınız tamamen kapatılacak ve tüm hesap verileriniz kalıcı olarak silinecektir.

Instagram hesap silme işlemi mobil uygulama üzerinden yapılmamaktadır. Platformun web sitesinde bile bu işlemi gerçekleştirmek biraz zor. Bu nedenle, Instagram kapatma bağlantısına sahip olmanız ve kapatma işlemini o bağlantıdan tamamlamanız gerekir. Endişelenmeyin, hesabı silmek için izlemeniz gereken birkaç basit adım var. Gelin adım adım Instagram hesap silme nasıl yapılır daha yakından bakalım ve başvurmanız gereken tüm detayları görelim.

Instagram hesap silme nasıl yapılır?

 • Adım #1: Instagram hesap silme sayfasını açın
  • https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/
 • Adım #2: Silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın
 • Adım #3: Hesabınızı silme nedeninizi seçin
 • Adım #4: Silmek istediğiniz Instagram hesap şifrenizi girin
 • Adım #5: Silme işlemini onaylayın

1Instagram hesap silme sayfasını açın:

instagram hesap silme

Instagram hesabını silmek için öncelikle bahsedilen işlemi gerçekleştireceğiniz sayfayı açmalısınız. Bu işlem Instagram mobil uygulaması üzerinden yapılmamaktadır. Web sitesi üzerinden üye olsanız bile hesap silme sayfasına ulaşmak oldukça zordur.

Instagram hesap silme sayfasını masaüstü veya mobil internet tarayıcınızda açabilirsiniz. Bağlantı aşağıdaki gibidir;

https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ Bu dizinleri içermeyen bağlantılar görürseniz açmayın. Çünkü birçok dolandırıcı, hesap bilgilerinizi almak için sahte hesap silme bağlantıları paylaşabilir.

2Silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın:

Masaüstü veya mobil internet tarayıcınızda Instagram hesap silme bağlantısını açtıktan sonra silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekmektedir. Daha önce giriş yaptıysanız gerekmez ancak Instagram hesabınızı tarayıcıda ilk açtığınızda kullanıcı adınız veya kayıtlı e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız, cep telefonunuza gönderilecek SMS kodunu da girmeniz gerekecektir.

3Silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın:

Tüm platformlar gibi Instagram da neden bir kullanıcı kaybettiğini merak edecektir. Hesap silme gerekçeniz olarak şu nedenlerden dilediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz;

 • Takip edecek kişiler bulamıyorum
 • Çok zamanımı alıyor
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Çok fazla reklam var
 • İkinci bir hesap açtım
 • Gizlilikle ilgili endişeler
 • Başka bir şey

Instagram hesabınızı neden sildiğinizin sorulması yalnızca bir prosedürdür. Yani hangi nedeni seçerseniz seçin hesabınızı silebilirsiniz. Bu nedenle çok da seçici olmanıza gerek yok, birini seçin ve devam edin.

4Silmek istediğiniz Instagram hesap şifrenizi girin:

Instagram hesabını silmek çok radikal bir karar olduğu için yanlışlıkla veya başkası tarafından yapılmaması için sizden tekrar şifreniz istenecektir. Bu tür bir güvenlik önlemi, silme işlemi sırasında birçok platformda gösterilir ve hesabınızın şifre girilmeden silinmesine izin verilmez.

5Silme işlemini onaylayın:

Hesabınızı neden silmek istediğinizi seçip şifrenizi girdikten sonra silme işlemini onaylamak için butona tıklayabilirsiniz. İşlemi onayladığınızda hesabınız kapatılacak ancak hemen silinmeyecektir. Instagram 30 günlük emin olma süresi sunuyor. 30 gün içerisinde tarayıcı veya mobil uygulama üzerinden hesabınıza giriş yaptığınız takdirde silme işlemi iptal edilir ve hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Instagram hesabımı sileyim mi, devre dışı mı bırakayım?

Bu tamamen kullanıcının tercihlerine bağlıdır. Sadece canınız sıkıldıysa ve ara vermek istiyorsanız Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak yani devre dışı bırakmak doğru bir seçim olacaktır. Kafanızı biraz dinledikten sonra her zaman açabilmeniz daha güven verici bir seçenek.

Bir bakıma Instagram hesabınızı uzun süredir kullanıyorsanız hesabı silmek tüm anılarınızı silecektir. Hesabınızı neden silmek istediğinizden emin olun. Paylaşımlarınız veya takipçilerinizle ilgili bir sorununuz varsa Instagram’a bildirerek yardım alabilirsiniz.

Instagram hesap silme yani kalıcı olarak kapatma işlemi 30 gün içinde giriş yapılmazsa geri alınamaz bir işlemdir. Bu nedenle Instagram bile önce hesabınızı geçici olarak kapatmanızı öneriyor. Baktınız işler yolunda, Instagram yokken daha mutlu bir insan oldunuz; o zaman gönül rahatlığıyla hesabınızı silebilirsiniz. 

Instagram hesap silme ve devre dışı bırakma yani geçici ve kalıcı hesap kapatma işlemleri nasıl yapılır sorularını yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. Adımları uygularken sıradışı bir sorunla karşılaşıyorsanız Instagram ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. 

Instagram hesap silme işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

Instagram hesabını silmek, dondurmak gibi bir şey değildir. Instagram hesabınızı dondurursanız, giriş yaparak hesabınızı aylar sonra bile kurtarabilirsiniz. Ancak, yukarıda açıklanan adımları izleyerek Instagram hesabınızı kalıcı olarak silerseniz, vazgeçmek için yalnızca 30 gününüz olacak.

Hesabınız belirtilen süre boyunca kapatılacaktır. Böylece diğer kullanıcılar hesabınızı göremez. Belirtilen süre içinde hesaba giriş yapmazsanız, tüm verileriniz geri dönülmez bir şekilde tüm verileriniz silinecektir. Gönderileriniz, yorumlarınız, etiketleriniz vb. tamamen silinecektir. Ancak özel mesajlar silinmez. Bu nedenle, hesabı silmeden önce biraz temizlik yapmak isteyebilirsiniz.

Hesabınız tamamen silindikten sonra aynı e-posta adresi ile yeni bir Instagram hesabı açmanız mümkün ancak aynı kullanıcı adını hemen alamıyorsunuz. Sildiğiniz hesabın kullanıcı adını, hesabınızın silinmesinden itibaren 1 hafta ile 15 gün arasında geri alabilirsiniz. Elbette bu süre zarfında bıraktığınız kullanıcı adını başka bir kullanıcı devralmış olabilir.

Instagram geçici hesap kapatma nasıl yapılır?

 • Adım #1: Buradan Instagram internet sitesini açın.
 • Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Profil sayfanızı açın.
 • Adım #4: Profili Düzenle butonuna tıklayın.
 • Adım #5: Hesabımı Geçici Olarak Kapat yazısına tıklayın.
 • Adım #6: Hesap kapatma nedeninizi seçin.
 • Adım #7: Instagram şifrenizi girin.
 • Adım #8: Hesabı Geçici Olarak Kapat butonuna tıklayın.
 • Instagram hesabınız geçici olarak kapatıldı.
 • Hesabınızı yeniden aktif hale getirmek için giriş yapmanız yeterli.

Instagram hesabını geçici olarak devre dışı bırakmak için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Bu işlem mobil uygulamadan gerçekleştirilemez. Instagram web sitesini mobil veya masaüstü internet tarayıcınızdan açmalı ve uygun adımları izlemelisiniz.

Hesabınızı neden kapattığınız çok da önemli değil. Instagram, hizmetini iyileştirmek için yalnızca bir yanıt alır. Tekrar şifrenizi istemesinin nedeni güvenliktir. Hesabınızı geçici olarak kapatmak arşivinizi, gönderilerinizi veya mesajlarınızı silmez. Ancak hesabı tamamen silmişsiniz gibi kayboluyor. Instagram hesabınıza giriş yaptığınız takdirde hesabınız tekrar aktif olacaktır.

Tövbe edip sosyal medyayı kullanmayı bırakıyorum diyenler için Instagram hesabı nasıl silinir sorusuna cevap verdik ve hesap silmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlattık. Instagram hesabınızı silmek için kalıcı yöntemi seçerseniz, bu işlemin geri alınamaz olduğunu unutmayın. Hesabınızı geçici olarak kapatırsanız, tekrar giriş yaparak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir