Blog Siteleri İçin Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır?
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Blog Siteleri İçin Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır?

Bir blog sitesinin büyümesi ve ilerlemesindeki en büyük etken şüphesiz ki içeriklerinin kalitesidir. Eğer siz de sitenizin okuyucular tarafından çokça ziyaret edilmesini isteyen bir içerik üreticisiyseniz bu yazı sizin için hazırlandı! Bu yazımızda sizlere blog siteleri için kaliteli içerikler oluşturmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

İlgi Çekecek Fikirler Bulmak

İçerik oluşturmaya karar verdiğinizde en çok vakit ayırmanız gereken safha içerik fikri arama safhasıdır. Güncel içerik fikirleri bulmak için sosyal medya sitelerini, haber sitelerini ve rehber niteliğinde, bilgilendirici içerikler için sizinle aynı alanda içerikler üreten blog sitelerini takip edebilirsiniz. Tabii ki sizinle aynı alanda içerik üreten blogları takip etme amacınız onların içeriklerini kopyalamak değil, içerik fikri bulma konusunda ipuçları aramak olmalıdır.

 

Doğru Başlık Belirlemek

Üreteceğiniz içeriğin konusunu kararlaştırdıktan sonra sıra etkileyici bir başlık bulmaya gelir. İnsanların içeriğinizin kaliteli veya ilgi çekici olduğunu düşünüp göz atmaya karar vermeleri için başlığınızın da içeriğiniz kadar kaliteli olmalıdır.

İçeriğinizin başlığını oluştururken, çok uzun veya çok kısa olmamasına dikkat edin. Başlıkta muhakkak içeriğe dair anahtar kelime veya kelimeleri kullanmaya özen gösterin. İçeriğe dair anahtar kelimeler içeren başlıklar okuyucuların ilgisini daha çok çekecek ve sitenizin iç SEO kısmı için olumlu etki yapacaktır.

 

Bilgilendirici Olmak

Okuyucular, okudukları yazılardan bilgi almak ya da yazarın konu ile ilgili tecrübelerinden faydalanmak isteyecektir. Bu sebeple, içeriklerinizi oluştururken bilgilendirici ve yönlendirici olmaya çalışın. Bu sayede okuyucu yazınızı okumaktan keyif alacaktır ve sitenizdeki diğer içeriklere de göz atmak isteyecektir.

 

İlgi Çekici Görseller Kullanmak

Okuyucuların yazınızı okurken sıkılmamaları için içeriğinizin konusuyla alakalı ve ilgi çekici görseller kullanmak, okuyucuların sitenizde daha uzun zaman geçirmesini sağlayacaktır. İçeriğinizde kullanacağınız görselleri, telif hakkına tabii olmayan(free-use) görseller arasından seçmeniz yararınıza olacaktır.

 

Uzun ve Akıcı İçerikler Hazırlamak

Uzun yazılar hazırlamak, detaylı bilgiler vermenize olanak sağlayacağı gibi, SEO açısından da sitenize fayda sağlayacaktır. Google’nin uzun ve bilgilendirici yazıları sevdiğini bilmelisiniz. Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken durum; yazıyı uzatmak amacıyla gereksiz kelimeler ve cümleler kullanmamaktır. Yazınız uzun olduğu kadar anlam açısından da zengin ve bilgilendirici olmalıdır.

 

Sıkıcı Olmamak

Hazırlayacağınız uzun yazılarda dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de, okuyucunun ilgisini taze tutacak bir üslup kullanarak, okuyucunun sıkılıp sitenizi terk etmesini önlemektir. Okuyucunun ilgisini taze tutmak için sıkıcı olmayan bir üslup kullanmanın yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilgi çekici görseller veya renklendirmeler var ise videolar kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir