Türkiye’nin En Hızlı İnternet Sağlayıcıları Belli Oldu! Kaplumbağa Yarışının Galibi Kim?
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Türkiye'nin En Hızlı İnternet Sağlayıcıları Belli Oldu! Kaplumbağa Yarışının Galibi Kim?

İnternet sağlayıcıları, Türkiye’deki internet altyapısı yatırımlarının her geçen gün büyüdüğünü söylüyor. Peki, bu yatırımlar son kullanıcının yani bizlerin işine yarıyor mu? Speedtest tarafından yayınlanan sabit internet ve mobil internet verilerini gelin hep birlikte inceleyelim!

Speedtest Nedir?

ABD menşeili web test ve ağ teşhis şirketi Ooakla’nın ürünü olan Speedtest, internet erişim hızı ölçümlerini ve bu ölçümlerin analizini sağlayan bir hizmettir.

Türkiye’nin En Hızlı İnternet Sağlayıcıları

Speedtest, 2023 yılının üçüncü çeyreği itibarı ile Türkiye’nin en hızlı sabit internet ve mobil internet sağlayıcılarını açıkladı. Türkiye’de sabit internet sağlayıcılarının sunduğu ortalama indirme hızı 36.92 Mbps olarak ölçülürken, TurkNet ortalama 64.31 Mbps ile kullanıcılarına en yüksek indirme hızı sunan sabit internet sağlayıcısı oldu. 13 ms ortalama gecikme süresi ile rakipleri arasında en düşük gecikme süresine sahip olan sağlayıcı yine TurkNet oldu.

Turksat, 46.66 Mbps ortalama indirme hızı ile TurkNet’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Üçüncü sırada 28.16 Mbps ortalama indirme hızı ile Türk Telekom yer alıyor. Son sırada ise 26.40 Mbps ortalama indirme hızı ile Vodafone yer alıyor.

Sabit internet verileri incelendiğinde, tüm sağlayıcıların 2023 yılının ikinci çeyreğine nazaran ilerleme kaydettikleri görülüyor. Peki mobil internette durum nasıl?

Speedtest’in mobil internet raporuna göre, 57.60 Mbps ortalama indirme hızı ile Türkiye’nin en hızlı mobil internet sağlayıcısı Turkcell oldu. Turkcell’in hemen ardından ikinci sırada 28.56 Mbps ortalama indirme hızı ile Türk Telekom yer alıyor. Üçüncü ve son sırada ise 19.58 Mbps ile Vodafone yer alıyor.

2023 yılının ikinci çeyreğinde, Turkcell 58.52 Mbps ile birinci, Türk Telekom 29.22 Mbps ile ikinci, Vodafone ise 18.68 Mbps ile üçüncü sırada yer almıştı. Sıralama değişmemiş olsa da ikinci çeyreğe ait veriler ile üçüncü çeyreğe ait veriler kıyaslandığında, Turkcell ve Türk Telekom’un ortalama indirme hızlarında az da olsa bir gerileme görülüyor. Vodafone’un ortalama indirme hızında ise Turkcell ve Türk Telekom’un aksine 0.90 Mbps artış görülmekte.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir