Steam’de Köklü Değişiklik! Artık Dolar ile Fiyatlandırma Yapılacak
  1. Anasayfa
  2. Oyun

Steam'de Köklü Değişiklik! Artık Dolar ile Fiyatlandırma Yapılacak

Dünyanın en büyük çevrim içi oyun platformu olan Steam, ülkemizde oyuncuları derinden üzecek bir karar aldı. 21 Ekim 2014 tarihinden bu yana Türkiye’de Türk Lirası ile fiyatlandırma yapan Steam, 20 Kasım 2023 tarihinden itibaren Türkiye dahil birçok ülke ve bölgede yerel para birimleri yerine USD(dolar) üzerinden fiyatlandırma yapacağını duyurdu.

Steam’in Açıklaması

Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan döviz kuru dalgalanmaları, oyun geliştiricilerin oyunları için uygun fiyatları belirlemesini ve belirledikleri fiyatları güncel tutmasını zorlaştırdı. Geliştirici buluşmalarımızda bunu net bir şekilde duyduk. Ayrıca sürekli döviz kuru dalgalanmaları, vergiler ve lojistik sorunlar nedeniyle bu ülke ve bölgelerde Steam ödeme yöntemlerini çalışır durumda tutmakta zorluk yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için oyunları USD üzerinden fiyatlandırmak, oyuncular ve ortaklar için daha fazla istikrar sağlamamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülke ve bölgelerdeki Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmamıza yardımcı olacaktır.

Oyun Ücretleri ve Ödemeler Nasıl Etkilenecek?

20 Kasım 2023 tarihinden itibaren, Steam cüzdan bakiyeniz Türk Lirası’ndan USD’ye otomatik olarak dönüştürülecek. Steam, fiyatlandırmalar USD cinsinden olsa da geliştiricilere her bölge için o bölgenin şartlarına uygun fiyatlandırma tavsiyelerinde bulunacak. Yani oyunların ABD’deki fiyatlarının Türkiye pazarına yansıtılacağı bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Steam üzerinden satın alınan aboneliklerin fiyatlandırmaları da dolar üzerinden yapılacak.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir