İnternet Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. İnternet

İnternet Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzün olmazsa olmazı olan ev interneti için öncelikle bölgenizde bir internet altyapısı olması gerekiyor. Bu sistemin büyük bir bölümü Türk Telekom'a ait olduğu için kurumun genel ve bölge müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır. Gelin internet altyapısı başvurusu nasıl yapılır sorusunu bir dilekçe örneği üzerinden inceleyelim.

Teknolojinin giderek hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği bu çağda internet de bir ihtiyaç haline geldi. İhtiyacınız olan ev internetini bağlayabilmeniz için bölgenizde bir internet altyapısının olması gerekmektedir. İnternet altyapısının büyük bir kısmı Türk Telekom’a ait olduğu için internet altyapı başvurusu bu kuruma yapılır fakat bu internet servis sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir.

İnternet altyapısı başvurusu için dilekçe yazıp Türk Telekom Genel Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüklerine göndermeniz gerekmektedir. Diğer internet servis sağlayıcıları için direkt olarak ilgili firmaya başvurabilirsiniz. Bu istekleri tek bir kişi ile değil, binadaki diğer kişilerle birlikte yaparsanız çok daha hızlı sonuç alırsınız. Gelin internet altyapısı başvurusu nasıl yapılır sorusunu bir dilekçe örneği üzerinden inceleyelim.

İnternet altyapısı nedir?

İnternet bağlantısı bakır veya fiber optik kablolar ile merkezden bölgeye, bölgeden mahalleye ve son olarak da evinize kadar taşınır. Bu internet altyapısında bakır kablolar kullanıldığında ADSL, fiber optik kablolar kullanıldığında fiber internet bağlantısı elde edersiniz. Fiber optik kablolarda cam ve plastik malzemeler kullanılmaktadır.

İnternet servis sağlayıcıları fiber internet altyapısı başta olmak üzere internet altyapısını her yere kurmazlar. Çünkü altyapı kurulum süreci çok maliyetli ve bu maliyetlerin ödenmediği yerlere yatırım yapmıyorlar. Bu nedenle ADSL veya fiber internet kullanmak isteyen kullanıcıların altyapı için internet servis sağlayıcılarına başvurmaları gerekmektedir.

İnternet altyapısı nasıl sorgulanır?

 • Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden Türk Telekom altyapı sorgulama sayfasını açın.
 • Adım #2: İl seçin.
 • Adım #3: İlçe seçin.
 • Adım #4: Mahalle seçin.
 • Adım #5: Cadde ya da sokak seçin.
 • Adım #6: Dış kapı numaranızı seçin.
 • Adım #7: İç kapı numaranızı seçin.
 • Adım #8: Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Türk Telekom altyapı sorgulama işlemi için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Altyapı sorgulaması ile bölgenizdeki maksimum internet bağlantı hızını görebilirsiniz. Hizmet almak istediğiniz başka bir İnternet servis sağlayıcısı varsa, bu bilgiyi web sitelerini ziyaret ederek veya çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

İnternet altyapı başvurusu nasıl yapılır?

İnternet altyapı başvurusu için öncelikle il, ilçe, mahalle, sokak, dış ve iç kapı numaralarını mümkün olduğunca güncel ve doğru olarak belirterek bir dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçeyi CİMER veya BTK üzerinden gönderebilirsiniz. Ancak en doğru sonuç için Türk Telekom Genel Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüklerine gönderilmesi tavsiye edilir.

Bu noktada küçük bir parantez açalım. Ülkemizdeki internet altyapısının büyük bir kısmının Türk Telekom’a ait olması ve birçok internet servis sağlayıcısının bu altyapıyı kullanması nedeniyle başvuru Türk Telekom’a yapılmaktadır. Ancak Turkcell gibi bazı internet servis sağlayıcıları kendi internet altyapılarını kullanmaktadır. Bu sağlayıcılarla yapılan altyapı başvurularında en doğru bilgi için web sitelerini ziyaret edebilir veya çağrı merkezlerini arayabilirsiniz.

İnternet altyapı başvurusu dilekçe örneği:

Tarih

Xxx telekom müdürlüğü (bağlı olunan) erişim planlama birimine;

X x adresinde ikamet etmekteyiz / etmekteyim. Binamızda/binamda telekom altyapısı olmadığından hizmet alınamamaktadır. Yeni abonelik başvuruları ve nakil talepleri yapılamamaktadır. Adresimize telekom altyapısı talep etmekteyiz / etmekteyim. Altyapı temin süreciyle ilgili bilgilendirmenizi arz ederim.

 • Toplu başvuru yapıyorsanız bu kısmı da ekleyin.

Aşağıda isimleri, irtibat bilgileri ve imzalarıyla talepte bulunan bina sakinleri, x kişiyi vekil tayin etmiştir, altyapı temin sürecini vekilimiz takip edecektir.

Daire sakinleri isim soyisim telefon numarası imza:

Vekil tayin ederiz : isim soyisim telefon numarası imza 

Bu şekilde internet altyapısı başvurusu yapmak için gerekli dilekçeyi yazmanız gerekmektedir. Bu metni kendi bilgilerinize göre uyarladıktan sonra Türk Telekom Müdürlüğü veya Genel Müdürlüğe gönderebilirsiniz. Toplu başvurularda vekaletname kendilerini temsil etmek üzere seçilen kişiye aittir.

Altyapı başvurusu ne kadar sürer, ne zaman geri dönüş alırım?

İnternet altyapısı için başvurduktan sonra kurum size yaklaşık 15 gün içerisinde dönüş yapacaktır. Altyapının ne zaman hazır olacağı tam bir muamma demek yanlış olmaz. Çünkü bu sorunu hızlandırmak için çok fazla değişken var. Duruma göre 6 ay veya 1 yıl sürebilir. Binada var sizde yoksa, mahallede var binada yoksa, bölgede var mahallede yoksa gibi durumlara göre 6 ay ya da 1 yıl bir sürebilir. Elbette en doğru bilgiyi kurumdan alabilirsiniz.

İnternet altyapı başvuru yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Yukarıda verdiğimiz dilekçeye benzer bir metin hazırladıktan sonra gönderiyor ve beklemeye başlıyorsunuz. Bu süreç uzun sürebilir. Dilekçenizi en kısa sürede incelenmek üzere Bölge Müdürlüğüne veya Türk Telekom Genel Müdürlüğüne göndermeniz önerilir. Daha doğru bir sonuç almak için öncesinde arayarak bilgi almanız da mümkün.

Kendi adınıza bir internet altyapı başvurusu için dilekçe yazabileceğiniz gibi, binada oturan birden fazla kişiye katılarak da dilekçe yazabilirsiniz. Özellikle fiber internet altyapısı istiyorsanız birden fazla kişi tarafından yazılan bir dilekçe çok daha etkilidir. Çünkü dediğim gibi altyapı kurulum maliyetleri oldukça yüksek ve internet servis sağlayıcı çoğu zaman tek bir kişi için bu zahmete katlanmak istemiyor.

ADSL, VDSL, fiber; hangisi için internet başvurusu yapmak gerekiyor?

ADSL ve VDSL İnternet bağlantıları temelde aynıdır, DSL bağlantısı sağlayan bakır kablolar kullanırlar. Kısa mesafeler için VDSL, çok daha uzun mesafeler için ADSL kullanılır. Elbette mesafe ne kadar kısa olursa internetin performansı o kadar yüksek olur yani VDSL daha avantajlıdır ama sadece ana porta yakın olan kullanıcılar için.

Fiber optik ise bildiğimiz üzere çok daha hızlı ve güçlü bir internet bağlantısı sunuyor. Bu nedenle, abonelik ücretleri çok daha yüksektir. Yani bulunduğunuz yerde internet bağlantısı yoksa ne tür bir internet bağlantısı istediğinize ve başvurduğunuzda ne kadar ödemek istediğinize karar vererek başvuru yapmalısınız. Tek kişi için kolay kolay fiber altyapısı döşenmeyeceğini de tekrar hatırlatalım.

Ev interneti için Türk Telekom ve diğer internet servis sağlayıcılarına yapmanız gereken internet altyapı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. En doğru ve bölgenize özel bilgiyi söz konusu internet servis sağlayıcısını arayarak ya da internet sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir