Google Haritalara 4 Yeni Özellik Geldi: Live View’da Arama, İstediğiniz Yemeğe Göre Restoran Bulma ve Dahası
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Google Haritalara 4 Yeni Özellik Geldi: Live View'da Arama, İstediğiniz Yemeğe Göre Restoran Bulma ve Dahası

Google Haritalar bugün aldığı güncelleme ile kullanıcılara bazı yeni özellikler sundu. Bunlardan bir tanesi de Live View özelliğine gelen canlı arama özelliği oldu.

Google’ın en popüler hizmetlerinden biri olan Google Haritalar, 2019 yılında Waze‘i geride bırakarak dünyanın en çok kullanılan navigasyon ve harita uygulaması haline geldi. Elbette Google mühendisleri, bu birinciliği korumak için yazılımlarını sürekli olarak geliştiriyor ve yeni özellikler ekliyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Google Haritalar’a eklenen aracınızın motor tipini seçerek yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayan özelliğin ülkemizde de olduğundan bahsetmiştik. Bugün ise Google, bazı yeni özelliklerini kullanıma sundu.

Live View özelliğini kullanırken arama yapabileceksiniz

via GIPHY

Google’ın geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu Live View güncellemesi nihayet bugün kullanıma sunuldu. Google’ın birkaç yıl önce kullanıma sunduğu bu özellik sayesinde telefonunuzun AR özelliğini kullanarak çevrenizdeki kafe, restoran ve diğer yerleri kameradan görebilir ve 3 boyutlu yol tarifi alabilirsiniz. Ancak önceden bu özelliği kullanırken arama yapamıyordunuz. Bugünkü güncelleme sayesinde Live View özelliğini kullanırken arama yapabileceksiniz.

Live View’in arama fonksiyonu şu anda sadece Los Angeles, Londra, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo‘da kullanılabiliyor ancak şu anda Google Haritalar beta sürümünü kullanan bazı kullanıcılar ülkemizde de bu fonksiyonu kullanabiliyor. Yaptığımız testlerde bu özelliğin şu anda ülkemizde çok stabil çalışmadığını söyleyebiliriz. Ancak özelliğin ülkemizde kullanıma sunulması, yakın gelecekte bu özelliğin ülkemizdeki tüm kullanıcılara sunulacağını gösteriyor.

Aracını hızlı şarj edecek istasyonları görebileceksiniz

Google Haritalar

Ayrıca Google Haritalar’ın bir diğer özelliği de elektrikli araç sahiplerini memnun edecek türden olması. Dünyanın her yerinde kullanılabilen bu özellik, kullanıcıların elektrikli araçlarının hangi şarj portuna sahip olduğunu telefonlarının ayarlarından seçmelerine olanak tanıyor ve şarj istasyonu ararken sadece hızlı şarjlı istasyonları filtreleyebiliyor. Özelliği kullanmak için Google Haritalar uygulamasının en son sürümüne ihtiyacınız olacak. Ardından tek yapmanız gereken uygulamanın ayarlar bölümüne gidip “Elektrikli araç ayarları” bölümünden aracınızın desteklediği şarj türlerini seçmek.

İstediğiniz yemeğe göre restoran arayabileceksiniz

Google Haritalar

Google’ın bu güncelleme ile sunduğu bir diğer özellik de istediğiniz yemeği hazırlayan restoranları size göstermesi. Bu özelliği kullanmak için hem Google Haritalar hem de Google uygulamaları güncel olmalıdır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, istediğiniz yemeği Google’da aramak ve en alttaki Haritalar sekmesine dokunmak. Bu sayede o yemeği yapan tüm restoranları görebilir ve istediğiniz restorana yol tarifi alabilirsiniz.

Bir süredir ABD’de test edilen bu özellik şu anda ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada kullanılabilir durumda.

Google, dünya genelindeki tekerlekli sandalye kullanıcıları için hazırladığı bu güncellemeyle “Erişilebilir Yerler” özelliğini de kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde bireyler tekerlekli sandalye kullanarak kolayca girip çıkabilecekleri binaları ve yerleri harita üzerinde görebilecek.

Yazı Kaynakları
https://www.theverge.com/2022/11/17/23463195/google-maps-explore-phone-camera-search-live-view

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir