Kullanılmayan Google Hesapları Silinecek!
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Kullanılmayan Google Hesapları Silinecek!

ABD menşeili dünya devi Google, 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren son iki yıl içerisinde hiçbir aktivite göstermeyen hesapları sileceğini açıkladı. 1 Aralık 2023 tarihi itibarı ile kullanılmayan milyonlarca Gmail ve Google Drive hesabı silinecek.

Google’ın Ürün Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, yaptığı açıklamada; “Bir hesap uzun süre kullanılmadıysa, ele geçirilmiş olma ihtimali yüksektir. Bunun nedeni; unutulmuş veya gözetimsiz hesapların genellikle ele geçirilmiş olabileceği eski veya yeniden kullanılan şifrelere dayanması, iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlanmamış olması ve kullanıcı tarafından daha az güvenlik kontrolü sağlanmasıdır. Yani bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından spam gibi istenmeyen şeylere kadar birçok kötü amaç için kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

İki Yıl Boyunca Kullanılmayan Hesaplar Silinecek

1 Aralık 2023 tarihinden itibaren Gmail, Google Drive, Google Meet, Google Dökümanlar, Google Fotoğraflar ve Takvim de dahil olmak üzere, iki yıl boyunca hiçbir aktivite göstermeyen Google hesapları silinecek. Google’ın bu politikası sadece kişisel hesaplar için geçerli olacak. Okul veya işletme hesapları bu politikaya tabii tutulmayacak.

Kullanılmadığı saptanan kişisel Google hesaplarının silinmesi işlemi aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Öncelikle, oluşturulduktan sonra hiç kullanılmayan Google hesapları silinecek. Hesaplar silinmeden önce hesap sahiplerinin e-posta hesaplarına birden fazla bildirim gönderilecek.

Hesabınızın silinmesini istemiyorsanız oturum açabilir, bir e-posta okuyabilir veya gönderebilir, Google Play Store’dan bir uygulama indirebilir, Google Drive’ı kullanabilir veya herhangi bir Google hizmetinden silinmesini istemediğiniz hesabınız aracılığı ile yararlanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir