e-Devlet Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

e-Devlet Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelecek planlarınız ve mevcut mali durumunuz için banka borç ve kredi bilgilerinizi öğrenmek istemeniz normaldir. Pek çok kullanıcı e-devlet bankası borcu görünür mü diye merak ediyor, bu sorunun cevabı evet. Gelin e-devlet banka borç sorgulama nasıl yapılır daha yakından inceleyelim ve adım adım neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Bugünlerde neredeyse herkesin en az bir banka hesabı ve bir kredi kartı vardır. Bu hesaplardan ve kartlardan borlanmak, bu ekonomik sistemde almak zorunda olduğumuz bir yük oluyor. Peki yeni kredi çekmek istiyorsak, mevcut mali durumumuz için endişeleniyorsak ve geleceğimizi planlamak istiyorsak internetten e-Devlet banka borcu görünür mü? Evet, bu e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi ile mümkündür.

e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi, Türkiye Bankalar Birliği tarafından sizin adınıza hazırlanan en son rapora erişmenizi sağlar. Bu raporda kredi limiti ve borç bilgilerinin yanı sıra geçmiş işlemlerinizi de görüntüleyebilirsiniz. Basit bir işlem ancak daha önce hiç yapmadıysanız biraz karmaşık olabileceğinden,  e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır yakından bakalım ve uygulamanız gereken adımları görelim.

e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır?

  • Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden e-Devlet internet sitesini açın.
  • Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: Arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazın ve arama sonuçlarından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasını açın.
  • Adım #4: Yeni Başvuru, ardından Başvuru butonlarına tıklayın.
  • Adım #5: Telefonunuza şifre mesajı geldiği zaman sayfayı yenileyin ve Raporu Görüntüle butonuna tıklayın.
  • Adım #6: Açılan sayfaya telefonunuza gelen şifreyi ve güvenlik kodunu girin.
  • Adım #7: Telefonunuza gelen şifreyi yeniden girin.
  • Adım #8: Size Özel Risk Merkezi Raporu’nda bilgileriniz görebilirsiniz.

Adım #1: e-Devlet internet sitesini açın:

e-Devlet banka borcu sorgulama işleminin ilk adımı olarak mobil internet tarayıcınızdan veya masaüstü internet tarayıcınızdan e-devlet sitesini açmalısınız. Bu işlemi App Store ya da Google Play Store üzerinden iOS ya da Android işletim sistemli mobil cihazınıza indirebileceğiniz e-Devlet mobil uygulaması ile de yapabilirsiniz. 

Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın:

E-devlet sitesini açtıktan sonra işleme devam edebilmek içine-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız.

Adım #3: Arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazın ve arama sonuçlarından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasını açın:

Hesap bilgilerinizle e-Devlet platformuna giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazıp aratarak e-Devlet banka borcu sorgulama işlemini gerçekleştirerek kolayca tamamlayabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Sonuçlar arasından Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu seçeneğine tıklayarak sayfayı saçın.

Adım #4: Yeni Başvuru, ardından Başvuru butonlarına tıklayın:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfası açıldıktan sonra karşınıza bilgilendirici bir metin çıkacaktır. Bu metni okuduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan Yeni Başvuru butonuna tıklayınız. Açılan yeni sayfanın alt kısmında yer alan Başvuru butonuna tıklayarak e-Devlet banka borcu sorgulama işlemini sürdürün.

Adım #5: Telefonunuza şifre mesajı geldiği zaman sayfayı yenileyin ve Raporu Görüntüle butonuna tıklayın:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasından gerekli işlemleri yaptıktan sonra sistem yoğunluğuna göre değişen bir süre sonunda rapora erişim için cep telefonunuza şifre gönderilecektir. Bu şifreyi aldıktan sonra raporunuz tamamlanmıştır. Sayfayı yenileyerek veya yukarıdaki adımları tekrarlayarak ilgili sayfayı açın ve Raporu Görüntüle butonuna basarak işleme devam edin.

Adım #6: Açılan sayfaya telefonunuza gelen şifreyi ve güvenlik kodunu girin:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu sayfasında Raporu Başvurusu butonuna tıkladıktan sonra sistem sizi Türkiye Bankalar Birliği’nin ilgisi sayfasına yönlendirecek. TC kimlik numaranız ve başvuru numaranız zaten sayfada belirtilmiş olacaktır. Raporu görüntülemek için cep telefonunuzla SMS ile gelen şifreyi ve sayfada gördüğünüz güvenlik kodunu girmeniz gerekiyor. 

Adım #7: Telefonunuza gelen şifreyi yeniden girin:

e-Devlet banka borcu sorgulama sonucunda aldığınız Risk Merkez Raporu, banka hesap ve kredi kartı bilgileriniz ile ilgili detaylı bilgiler barındırdığı için şifre ile korunmaktadır. Cep telefonunuza SMS ile gönderilen şifreyi tekrar girerek raporu görüntüleyebilirsiniz.

Adım #8: Size Özel Risk Merkezi Raporu’nda bilgileriniz görebilirsiniz:

Son şifreyi girdikten sonra Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan Risk Merkezi Raporu’nuzu dilediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz. Bu raporda kredi limit ve borç bilgileriniz, kredi özetiniz, kredi detaylarınız, bireysel kredi başvuru bilgileriniz, ihale yasaklısı bilgileri, senet bilgileri, çek bilgileri, çek yasaklama ve kaldırı karar bilgileri yer alıyor. Raporda yer alan bilgiler Türkiye Bankalar Birliği nezdindeki en güncel bilgilerinizdir.

e-Devlet banka borcu sorgulama işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

Türkiye Bankalar Birliği / Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasından e-Devlet banka borcu sorgulama yapmadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu rapordan günde en fazla 1, ayda en fazla 4 rapor oluşturabilirsiniz. Bir takvim yılında oluşturabileceğiniz maksimum rapor sayısı 24’tür.

Tahmin edebileceğiniz gibi Risk Merkezi Raporu resmi bir belgedir ve üzerinde değişiklik yapmak suçtur. Bireysel kredilerle ilgili bilgiler, raporu oluşturduğunuz gün itibarıyladır. Döviz cinsinden borçlar ve krediler, raporun düzenlenme tarihinden önceki gün Merkez Bankası alış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek rapora eklenir.

Risk Merkezi raporu sizin için bir kez oluşturulduktan sonra, yukarıdaki adımlar izlenerek tekrar tekrar görüntülenebilir. Raporu dilediğiniz cihaza indirmeniz de mümkün. Ancak unutmayın, korumalı bir belge olduğundan, her açmak istediğinizde sizden cep telefonunuza SMS ile gönderilecek olan şifre istenecektir. Bu yüzden söz konusu mesajı silmemeye dikkat edin.

e-Devlet banka borcu görünür mü, e-Devlet banka borcu sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak uygulamanız gereken işlemi adım adım tüm detaylarıyla anlattık. Risk Merkezi Raporu’nda herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız bankanızla iletişime geçebilirsiniz. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir