Green Card Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Yaşam

Green Card Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Her yıl on binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Green Card çekilişini kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı oturma ve çalışma izinleri alıyor. Bu rastgele bir çekiliş olduğu için herkes girebilir ve kazanabilir. Tabii ki, uygulama için bazı temel gereksinimler var. Green Card nedir, başvuru koşulları nelerdir, nasıl başvurulur sorularını tüm detaylarıyla inceleyelim.

Eminiz ki herkesin ilgisini çekmektedir çünkü vize almanın bile zor olduğu Amerika Birleşik Devletleri her yıl on binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına Green Card vermektedir. Aynı zamanda bir piyango sonucu, yani kazanıp kazanmamanız bir şans meselesi. Green Card çekilişini kazanan herkes Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma ve çalışma izni alır. Yani bu belge sayesinde bir ABD vatandaşı ile neredeyse aynı haklara sahip oluyorsunuz.

Tabii bu çekiliş dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. Her yıl green card çekilişini kazanan daha fazla kişi, green card alma umuduyla dolandırılıyor. Bu nedenle, konuyu tam olarak anlamadan herhangi bir yere para göndermeniz veya kişisel bilgilerinizi vermeniz önerilmez. Green Card nedir, başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur gibi soruları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hiç bilmeyenler için, green card nedir?

Green Card

Resmi adı Permanent Resident Card, Türkçesi Daimi İkamet Kartı olan ve yeşilimsi bir renge sahip olduğu için halk arasında Green Card olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca verilen green card sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi oturma ve çalışma izinleri verilir. Bu karta sahip kişiler yasal daimi ikamet edenler olarak tanımlanır. Bir tür yasal göçmenliktir.

Green card çekilişi nedir?

Green Card

Her yıl Ekim ve Kasım ayları arasında, Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu Kentucky Konsolosluk Merkezi, son beş yılda 50.000’den az göçmenle Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş ülkelerde bir green card çekilişi düzenler. Başvuru şartlarını karşılayan 55.000 kişi rastgele çekilecek ve Green Card alacak.

İyi ama green card alacağız da ne olacak? İşte green card ile sahip olacağınız haklar:

 • Tüm ABD eyaletlerinde süresiz oturma iznine sahip olursunuz.
 • Tüm ABD eyaletlerinde süresiz çalışma iznine sahip olursunuz.
 • Kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışabilirsiniz.
 • Devlet okullarında ve özel okullarda burslu ya da burssuz eğitim alabilirsiniz.
 • ABD ordusunda görev alabilirsiniz.
 • Beş yıl sonunda şartları karşılaşırsanız ABD vatandaşlığı alarak çifte vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.
 • İkamet adresiniz ABD olduğu için diğer ülkelerin vizelerini çok daha kolay bir şekilde alabilirsiniz.

İşte green card çekilişini kazanıp o karta sahip olduğunuzda elde edeceğiniz haklardan bazıları. Elbette yapamayacağınız şeyler var; Oy kullanamazsınız, mahkemede jüri üyesi olamazsınız ve ABD pasaportu alamazsınız. Elbette, beş yıl sonra ABD vatandaşı olursunuz, fakat başkanlık harici tüm bu haklara sahip olursunuz. Başkanlık için ABD’de doğmak zorunluluğu bulunuyor.

Green card çekilişi başvuru şartları nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti ya da çekilişin yapıldığı ülkelerden birinin vatandaşı olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Eğer lise mezunu değilseniz uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıl tecrübeli olmak.
 • 18 yaşından büyük olmak. 
 • Her başvuru döneminde herkesin en fazla bir kez başvuru hakkı vardır.
 • Eşler ayrı ayrı başvurabilirler.
 • 21 yaşından küçük bekar çocuğu olanların çocuğu da green card haklarından yararlanacağı için bu durum başvuru sırasında belirtilmelidir.
 • İstenilen bilgileri doğru ve en güncel haliyle paylaşmak.

Bunlar, ABD Göçmenlik Dairesi tarafından her yıl Ekim ve Kasım aylarında düzenlenen green card çekilişine katılmak için gerekli şartlardır. 2019’da getirilen pasaport zorunluluğu 2022’den kaldırıldı. Green card çekilişi koşulları yıldan yıla değişebileceği için çekilişe katılmadan önce biraz araştırma yapmakta fayda var.

Green card başvurusu nasıl yapılır?

Green Card

Bu noktada adım adım bir yöntem yoktur. Green card başvuruları her yıl Ekim ve Kasım aylarında açıklanmaktadır. Başvuru açıksa ve şartlarınız uygunsa dvprogram.state.gov adresine giderek başvuru formunu doldurun. Verdiğiniz bilgilerin doğru ve güncel olması son derece önemlidir. Çünkü çekilişi kazanırsanız tüm bilgilerinizi doğrulamak için resmi belgeler gerekecektir. Başvuru yaptığınızda aldığınız izin numarasını saklamanız da son derece önemlidir.

Green card çekilişi ne zaman açıklanıyor?

Green card çekiliş sonuçları normal şartlarda aynı yılın Mayıs ayında açıklanır. Buradaki link üzerinden sonuç sayfasını çağırdıktan sonra ekranda çıkan onay numarası, ad-soyad, doğum tarihi ve güvenlik kodunu girerek başvuru sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Green card başvuru ücreti ne kadar?

Green Card

Çok ilginç ama green kart çekilişine başvurmak için tek kuruş ödemenize gerek yok. Tabii ki çekilişi kazanırsak işlemler sırasında ve Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederken ödemeniz gereken bazı ücretler olacak, ancak green card çekilişine başvurmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir