Gizlilik Politikaları Nedeniyle Kullanıcılarını Başka Uygulamalara Kaptıran WhatsApp, Şeffaflık Sözü Verdi
  1. Anasayfa
  2. Mobil Uygulama

Gizlilik Politikaları Nedeniyle Kullanıcılarını Başka Uygulamalara Kaptıran WhatsApp, Şeffaflık Sözü Verdi

WhatsApp, Avrupa Birliği'ne politika değişiklikleri konusunda daha şeffaf olma taahhüdünde bulundu. Platformun bu kararı, 2021 yılında büyük tepkiyle karşılanan politika değişikliğinin ardından aldı. Bu kafa karıştıran değişiklik, verilerin Facebook ile paylaşılacağını ortaya çıkardı ve kullanıcıların başka uygulamalara yönelmesine olanak sağladı. Gelin haberin devamına daha yakından bakalım.

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu olan WhatsApp, Ocak 2021’de yeni bir gizlilik politikası yayınlamıştı. Ancak bu politika, verilerin Facebook ile paylaşılabileceği izlenimini verdiği için kullanıcılarda büyük yankı uyandırdı. Platform, durumun yanlış anlaşıldığına dair açıklamalar yayınlasa da pek çok kullanıcı o dönemde WhatsApp’tan ayrılarak Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçiş yaptı.

WhatsApp, iki yıl sonra bugün kafa karıştıran hizmet şartlarıyla ilgili yeni bir karar aldığını duyurdu. Meta yönetiminde aktif olan platform, politikasını daha şeffaf hale getirmek için Avrupa Birliği’ne taahhüt verdi.

WhatsApp, kullanıcıların politika değişikliklerini kabul etmesini ve reddetmesini kolaylaştıracak

Avrupa Komisyonu internet sitesinden yapılan basın açıklamasına göre, WhatsApp artık kullanıcıların hizmet şartları güncellemelerini reddetmesini kolaylaştıracak. Ayrıca bunu yaptıklarında neler olacağı konusunda daha net aktarılacak.

Avrupa Komisyonu, 2021’deki tartışmalı politika değişikliğinin ardından geçen yıl WhatsApp’a bir talepte bulunmuştu. Platforma gönderilen mesajda, kullanıcıların neye rıza gösterdiklerini ve verilerinin nasıl kullanıldığını anlamalarını kolaylaştırmanın gerekli olduğu belirtmişti. WhatsApp da bunun ardından değişiklikler yapmaya başlamıştı.

Platform artık kullanıcılara politika değişikliklerini kabul etme veya reddetme seçeneklerini daha belirgin bir şekilde gösterme sözü verdi. Ayrıca bunların kullanıcıların haklarını nasıl etkileyeceğini ekleyerek, bildirim bombardımanına uğramadan politika değişikliklerini gözden geçirmelerine, ertelemelerine veya reddetmelerine olanak tanıyacağını ekledi. Bunların Avrupa Birliği için geçerli olduğunu vurgulayalım.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir