Oyun Tutkunlarının Gözdesi: Steam Hediye Kartı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. Oyun

Oyun Tutkunlarının Gözdesi: Steam Hediye Kartı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Alınır?

Dünyanın en popüler oyun platformu Steam'de dilediğiniz oyunu satın alıp uygulama içi satın alma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz ancak dilerseniz bu satın alma işlemlerini başka bir Steam kullanıcısına da yapıp ona hediye edebilirsiniz.

Uzun yıllardır hayatımızda olan Steam, dünyanın en popüler oyun platformlarından biridir. Steam’de hesap oluşturduktan sonra dilediğiniz oyunu satın alabilir veya oyunlarınız için uygulama içi satın almalar yapabilirsiniz. Elbette bir pazaryeri olarak dilerseniz Steam hediye kartı ile sadece kendiniz için değil diğer kullanıcılar için de alışveriş yapabilirsiniz.

Steam hediye kartı, aşina olduğumuz hediye kartları ile aynı işleve sahiptir. Bu hediye kartını gönderdiğiniz diğer Steam kullanıcı arkadaşınız, platformdaki herhangi bir oyunu veya uygulama içi satın alma işlemini satın alabilir. Elbette bu sürecin de bazı kuralları ve başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Steam hediye kartı nedir, ne işe yarar, nasıl alınır sorularını tüm detaylarıyla inceleyelim.

Öncelikle hiç bilmeyenler için, Steam hediye kartı nedir?

Steam Hediye Kartı, Steam oyun platformunda diğer Steam kullanıcısı arkadaşlarınıza belirli bir ücret karşılığında verebileceğiniz bir hediye kartıdır. Steam kullanıcı arkadaşınız bu hediye kartını kabul ettikten sonra hediye kartı tutarının tamamını veya bir kısmını dilediği oyunu satın almak veya uygulama içi satın alma yapmak için kullanabilir. Dilerseniz belirli bir ücret ödemek yerine Steam kullanıcı arkadaşınıza hediye çeki olarak da oyun satın alabilir veya uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İyi ama tam olarak Steam hediye kartı ne işe yarar?

Daha somut bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki arkadaşınızın doğum günü için X adlı bir ayakkabı mağazasından 200 dolarlık bir hediye çeki aldınız ve ona verdiniz. Arkadaşınız bu hediye kartını aldı ve X Store’a gitti. 250 liralık ayakkabı alırken önce hediye kartını verdi ve fiyat 50 liraya düştü. Hediye kartı tek seferlik bir araç olduğu için aşağıdaki ücretlerle ilgili sorunlar olabilir.

Steam hediye kartı tam olarak bu şekilde kullanılır. Örneğin arkadaşınıza aldığınız 200 dolarlık Steam hediye kartı ona dijital olarak gönderilecek ve kabul etmesi beklenecektir. Kabul edildikten sonra arkadaşınız bu hediye kartını herhangi bir oyun satın almak veya uygulama içi satın alma yapmak için kullanabilir.

Peki Steam hediye kartı nasıl alınır?

 • Adım #1: Buradaki bağlantı üzerinden Steam Store hediye kartı sayfasını açın.
 • Adım #2: Steam hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Satın almak istediğiniz Steam hediye kartını seçin.
 • Adım #4: Hediye etmek istediğiniz Steam kullanıcısı arkadaşınızı seçin.
 • Adım #5: Varsa sipariş notunuzu ekleyin.
 • Adım #6: Ödeme yönteminizi belirleyin.
 • Adım #7: Siparişinizi inceleyin ve ödemeyi tamamlayın.
  • ya da 
 • Adım #8: Bir mağazadan veya alışveriş sitesinden Steam hediye kartı satın alın.
 • Adım #9: Kodu, hediye etmek istediğiniz arkadaşınıza gönderin.
 • Adım #10: İşlem tamam.

Bir Steam hediye kartını işlemek için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Çevrimiçi satın alma için doğrudan Steam Mağazası resmi web sitesinin kullanılması önerilir. Bazı mağazalarda Steam hediye kartını fiziksel olarak bulmak da mümkündür. Bazı çevrimiçi alışveriş siteleri, anında promosyonlarla uygun fiyatlı Steam hediye kartları sunabilir. Bu tür bir satın alma işleminde satıcının güvenilir olduğundan emin olun ve kullanıcı yorumlarını okuduğunuzdan emin olun.

Steam hediye kartı ya da kodu gönderme sırasında dikkatli olun:

Resmi Steam Mağazası aracılığıyla bir Steam Hediye Kartı satın aldığınızda aldığınız Hediye Kartı, doğrudan arkadaşınızın Steam Cüzdan hesabına atanacaktır. Bu nedenle siparişinizi oluştururken son derece dikkatli olmanızda fayda var.

Fiziksel olarak aldığınız Steam Hediye Kartlarının daha önce açılmamış olduğundan emin olun ve mümkünse görevlinin yanında kullanmaya çalışın. O yüzden bir sorun varsa hemen aldığınız kuruma haber verin.

Çeşitli çevrimiçi alışveriş sitelerinden Steam hediye kartı kodları size e-posta veya SMS yoluyla gönderilecektir. Bu kodu bir arkadaşınıza verirseniz alışveriş yaparken kullanabilir. Üçüncü taraf bir Steam hediye kartı satın alırken, güvenilir bir platformdaki güvenilir bir satıcıdan satın aldığınızdan emin olun.

Steam hediye kartı hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Steam Mağazasından hediye kartları satın almak için bir Steam hesabınızın olması gerekir.
 • Hediye kartını gönderdiğiniz arkadaşınızın da Steam hesabı olması gerekmektedir.
 • Steam hediye kartı gönderdiğiniz arkadaşınızla en az üç gün arkadaş olmalısınız.
 • Bir hediye kartı satın almak için Steam Cüzdan bakiyenizi kullanamazsınız.
 • Aldığınız Steam Hediye Kartı gönderen tarafından kabul edilmelidir, aksi takdirde ücret size iade edilecektir.
 • Hediye kartı tutarı, Steam hediye kartını kabul eden kişinin Steam cüzdanına yüklenecek ve dilediği gibi kullanabilecektir.
 • Hediye kartı göndermek yerine Steam kullanıcı arkadaşınız adına oyun satın alabilir veya uygulama içi satın alma yapabilirsiniz.
 • Steam Hediye Kartı başka bir ülkede yaşayan bir kullanıcı için satın alınmışsa, tutar o ülkenin para birimine çevrilecek ve Steam cüzdanına yansıtılacaktır.
 • Bazı kullanıcılar Steam hediye kartlarını kabul ederken kısıtlamalarla karşılaşabilir. Bu sınırlama bir uyarı olarak görüntülenir.

‘Bu hediyeyi almak için uygun değil’ uyarısı nedir?

Yaygın olmamakla birlikte, bazı kullanıcıların başına gelebilir. Örnek: Bir Steam Hediye Kartı aldınız ve hediye olarak bir Steam Arkadaşı seçtiniz. “bu hediyeyi almak için uygun değil” uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu uyarının nedeni, seçtiğiniz kişinin Steam hediye kartı şartlarına uygun olmamasıdır.

Steam hediye kartı kuralları katıdır ve değiştirilemez. Steam hediye kartı göndermek istediğiniz Steam kullanıcısı ile en az üç gündür arkadaş olmalısınız. Yeni eklenen bir Steam kullanıcısına ve yeni hesabı olan bir kullanıcıya Steam hediye kartı gönderemezsiniz. Bu, yeni bir Steam hesabı açtıysanız da mümkün değildir. Arkadaş olduktan sonra en az üç gün beklemeniz gerektiğini unutmayın.

Dünyanın en popüler oyun platformu Steam’de arkadaşınıza hediye gönderebileceğiniz Steam hediye kartı nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır gibi soruları sizler için yanıtladık. Bir Steam Hediye Kartı alırken, gönderirken veya kullanırken çeşitli sorunlar yaşıyorsanız, Steam Destek Sayfası en doğru ve güncel bilgileri sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir