Geçmişten Geleceğe: Yeni Opel Experimental!
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

Geçmişten Geleceğe: Yeni Opel Experimental!

''Rüsselsheim'da üretildi''

Alman otomobil üreticisi Opel, geleceğe dair vizyonunu yansıtan yeni konsept otomobili Opel Experimental’ı IAA 2023 Mobility Show’da resmen tanıttı.

Markanın CEO’su Florian Huettl, Opel Experimental’ın yeni bir çağa ve markanın geleceğine dair Opel’in vizyonunu gözler önüne serdiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Uzun yıllardır Opel’in birçok konsept ve seri üretim otomobilinin tasarımlarına imzasını atan, tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Mark Adams, Opel Experimental için ‘’Geleceğe yönelik vizyonumuzu şekillendiriyor. Tasarımındaki birçok öğe, gelecekteki seri üretim otomobillerimizde de karşımıza çıkacak. Yeni model, dış tasarımı, çarpıcı silüeti ve optimize edilmiş aerodinamik performansı ile öne çıkıyor. İç tasarım ise insanda sürükleyici ve duygusal bir kullanıcı deneyimi yaratıyor.’’ dedi.

                                                                Opel Experimental – Mark Adams

 

Opel’in yeni konsept otomobilinin hiç krom parça içermiyor olması da tasarımındaki en çarpıcı noktalardan birisi… Geçmişte Opel’in tüm modellerinde sıkça gördüğümüz krom detayların yerini Opel Experimental’da dış aydınlatmalar ve cesur kontrast grafikler almış durumda. Opel’in yeni aydınlatmalı ‘’Şimşek’’ logosu, Opel’in ruhunu ve vizyonunu en çarpıcı şekilde yansıtan Opel Compass’ın merkezinde bulunuyor. Ön kısımda içinde birçok teknoloji barındıran 4D Opel Visor bulunuyor. Lidar, radar, sensörler ve kamera sistemleri ile birlikte buradaki hacim büyüyor.

                                                                                 Opel Visor

 

Opel Experimental, dış ölçülerine bakıldığına kompakt C segmentinde yer alıyor olmasına rağmen iç mekânda bir D segmenti otomobilin ferahlığına sahip. Opel Experimental, bu ferahlığını iç mekân tasarımında ergonomiye ve verimliliğe büyük önem veren Opel mühendislerine borçlu. Experimental’ın direksiyon simidi, kullanılmadığı zamanlarda zahmetsiz ve kibar bir şekilde içe katlanabiliyor. Bu sayede iç mekân ferahlığının yanı sıra şoförün araca çok rahat bir şekilde binmesini ve araçtan yine aynı rahatlıkla inmesini sağlıyor.

Verimli batarya-elektrikli crossover Opel Experimental, Stellantis’in BEV platformu üzerinde yükseliyor. Experimental, elektrik motorundan aldığı gücü dört çeker sistemi aracılığıyla yere iletiyor.

Opel, Experimental konseptinde her anlamda verimliliği hedef almış görünüyor. Opel Experimental’ın ön ve arka kısımlarında sürüş şartlarına göre uzayıp kısalan aero-kanatlar yer alıyor. Bu aero-kanatlar otomobilin performansına ve enerji tasarrufuna katkı sağlıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir