En Az Arıza Çıkaran Otomobil Markaları
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

En Az Arıza Çıkaran Otomobil Markaları

Hepimizin bildiği üzere otomobil sahibi olmanın bedeli sadece satın alırken ödenen para değildir. Otomobil sahibi olmak bakım, yakıt, vergi gibi birçok masrafı da kabullenmek demektir. Bu yazımızda sizlere en az arıza veren, yani bakım ve arıza masrafları en düşük olan otomobil markalarını sıralayacağız. ABD merkezli araştırma şirketi CarMD’nin en az arıza çıkaran otomobil markalarına dair yaptığı araştırmanın sonuçlarını incelemeye başlamadan önce, listede hiçbir alman otomobil üreticisinin olmadığını belirtmek isteriz.

 

En Az Arıza Çıkaran 5 Otomobil Markası

 

1- Mazda

Mazda 3 Sedan

Söz konusu sorunsuzluk ve güvenilirlik ise adres tabii ki Japonya olacaktır. Geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarından çekildiğini duyuran Japon otomobil üreticisi Mazda, listeye ilk sıradan giriş yapıyor. Mazda ülkemizde satışlarını durdurmuş olsa da 10 yıl boyunca yedek parça ve servis desteği devam edecek.

 

2- Toyota

Toyota Camry

Ne kadar sade, o kadar sorusuz… En büyük Japon otomobil üreticilerinden biri olan Toyota, sorunsuzluğu ve sağlamlığı ile listenin ikinci sırasına yerleşiyor. Otomobilseverler, çoğu Toyota’nın zayıf ses yalıtımından, atmosferik motorlarından* ya da zayıf donanımlarından şikâyet etse de Toyota bu eksikliklerin karşılığında verdiği güven ile kullanıcılarının kalbindeki yerini uzun yıllardır korumaya devam ediyor.

jeremy Clarkson – Toyota Hilux

Yıllar önce, otomobil dünyasının önde gelen otoritelerinden Jeremy Clarkson, Top Gear isimli otomobil şovunda bir Toyota Hilux kamyonete tamamen suya batırmaktan, metrelerce yüksekten asfalta düşürmeye kadar her türlü işkenceyi yapmıştı. Onlarca işkenceye rağmen, cefakâr Toyota Hilux’un motoru hâlâ çalımayı başarabiliyordu.

 

3- Acura

Acura NSX

Japon otomobil üreticisi Honda’nın bünyesinde bulunan ve ABD, Kanada, Meksika, Panama ve Kuveyt’te hizmet veren otomobil üreticisi Acura, listenin üçüncü sırasında Japonya bayrağını taşımaya devam ediyor.

 

4- Hyundai

Hyundai Elantra

Listenin dördüncü sırasında yine Uzak Doğu’lu bir otomobil üreticisi olan Hyundai yer alıyor. Kore menşeili Otomobil üreticisi Hyundai, son yıllarda gösterdiği büyük gelişme ile en az arıza çıkaran otomobiller listesinin dördüncü sırasında kendine yer buluyor.

 

5- Honda

Honda Accord

“The Power Of Dreams” sloganı ile dünya çapında, “Honda, Hayat Onda” sloganı ile Türkiye çapında ilgi ve saygı gören Japon otomobil üreticisi Honda, tabii ki sorunsuzluğu ele alan listemizde kendine yer buluyor. Sorunsuzluğu, güvenilirliği ve ürettiği yüksek verimli atmosferik motorlarla* otomobilseverlerin gözdesi olan Honda, listemizin beşinci sırasında yer alıyor.

 

*Atmosferik Motor Nedir?

Atmosferik motor, turbo veya  supercharger gibi motora yüksek basınçlı hava sağlayarak daha yüksek güç ve tork üretilmesini sağlayan aşırı besleme elemanlarını kullanmadan, yanma odasına bulunduğu ortama atmosfer basıncı ile hava emen motorlardır. Turbo veya supercharger gibi aşırı besleme elemanlarına sahip olmamaları ve düşük hava basıncı ile çalışmaları sebebiyle, aşırı beslemeli motorlara nazaran genel manada daha sorunsuzdurlar.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir