Bir Devrin Sonu: Apple Touch ID Çipi Üretimini Durdurdu
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Bir Devrin Sonu: Apple Touch ID Çipi Üretimini Durdurdu

Apple’ın 2013 yılında iPhone 5S ile kullanıcılarına sunduğu, 2017 yılından bu yana iPhone SE serileri haricinde hiçbir iPhone modelinde yer almayan Touch ID teknolojisi resmen son buluyor. Parmak izi okuma özelliği olan Touch ID teknolojisi için kullanılan çipin üretimi sonlandırıldı.

Apple’ın Touch ID teknolojisi için kullanılan çipin üretimini durdurmasıyla birlikte, zaman zaman gündeme gelen iPhone’larda ekran altı parmak izi sensörü kullanılacağı söylentileri de son bulmuş oldu.

Apple, güncel akıllı telefonları arasında sadece iPhone SE serilerinde Touch ID teknolojisini sunuyor. Touch ID için kullanılan çipin üretiminin durması, dördüncü nesil iPhone SE serisinin iPhone 14 tasarımı ile üretileceği söylentilerini kuvvetlendiriyor.

Apple, iPhone X serisinden bu yana iPhone SE serileri haricinde hiçbir akıllı telefon modelinde Touch ID teknolojisini sunmadı. Touch ID, iPhone X serisinin tanıtıldığı 2017 yılından bu yana sadece MacBook, iPad ve iPhone SE serilerinde kullanıldı. Yeni çıkan MacBook ve iPad modellerinde de Face ID (yüz tanıma) teknolojisinin kullanılması ile Touch ID görevini tamamıyla Face ID’ye devretmiş oldu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir