iPhone’da Saklama Alanı Açmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Etkili Adım
  1. Anasayfa
  2. Mobil

iPhone'da Saklama Alanı Açmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Etkili Adım

iPhone saklama alanı nasıl açılır diye merak ediyorsanız, sanıyoruz ki sıklıkla Depolama Alanını Boşalt hatası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Aşağıda sizler için iPhone saklama alanı açmak için uygulayabileceğiniz en etkili 5 adımı bir araya derledik. Saklama alanı uyarılarından hızlıca kurtulmak için yavaşça aşağı kaydırın.

Gün geçtikçe telefonumuzdaki uygulamalar ve medyalar, daha fazla alan kaplamaya devam ediyor. Bu da haliyle saklama alanımızın daha hızlı dolmasına ve bir süre sonra bizi sinir krizine sokacak dereceye gelmesini sağlıyor. Sosyal medya uygulamaları, her geçen gün kendini geliştiriyor ve geliştirdikçe daha fazla alan kaplıyor. Bununla birlikte, kameralarımızın çözünürlüğü arttıkça da çektiğimiz görüntülerin boyutu artıyor. Yani akıllı telefonlarda her bir yenilik, daha fazla depolama alanı isteğini beraberinde getiriyor. Bugün özellikle iPhone modellerinde başınıza gelebilecek iPhone saklama alanı nasıl açılır, bundan bahsedeceğiz.

Saklama alanınızı kontrol etmek için birden fazla yöntem bulunuyor. Bunların hepsini sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Bunun sonucunda ise, iPhone telefonunuzun saklama alanında büyük ölçüde alan tasarrufu etmiş olacaksınız. Telefonunuzun saklama alanının dolmasında birden fazla neden bulunabilir. Örneğin, galerinizdeki fotoğraf ve videolar oldukça fazla olabilir veya Spotify’da çok fazla çalma listesi indirdiyseniz, bu da telefonunuzda yer kaplayacaktır. Bu ve bunun gibi gözden kaçan detaylar, size saklama alanı uyarılarıyla geri dönüyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, iPhone saklama alanı açma adımlarımıza geçelim.

iPhone saklama alanı nasıl açılır:

  • Adım #1: İlk olarak, sorunun kaynağını bulun
  • Adım #2: Galerinizin optimize olduğundan emin olun
  • Adım #3: Bulut depolama araçlarını tercih edin
  • Adım #4: Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın
  • Adım #5: WhatsApp sohbetlerinizi temizleyin

Adım #1: İlk olarak, sorunun kaynağını bulun

Telefonunuzun saklama alanını en çok ne dolduruyor, bunu bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle ilk adımınız, telefonunuzun saklama alanını neyin doldurduğunu bulmak olacak. En kritik depolama büyüklüğünden, en aza doğru ilerlemelisiniz. Saklama alanınızı işgal eden en büyük 3 şey bulunuyor; fotoğraflar, uygulamalar veya WhatsApp konuşmalarınız. Elbette, telefon kullanımınıza göre bu değişkenlik gösterebilir. Ama en temel saklama alanını bu üç etken kapsıyor.

Telefonunuzdaki saklama alanının büyük bir çoğunluğunu ne kaplıyor diye öğrenmek istiyorsanız, Ayarlar > Genel > Saklama Alanı sekmesine gitmeniz gerekiyor. Telefonunuz ufak bir taramadan sonra, size telefonunuzdaki uygulamaları ve kapladıkları alanı listeleyecek. Buradan telefonunuzda en çok neyin depolama alanını işgal ettiğini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adım #2: Galerinizin optimize olduğundan emin olun

Galerinizin en çok alan kaplayan unsurlardan bir tanesi olduğunu söylemiştik. Mesela, 4K 60 FPS’te bir video çektiğinizi düşünün. Bu video, 1080p 60FPS’te çektiğiniz bir videoya göre çok daha fazla yer kaplayacaktır. Kural gayet basit ve net; kalite büyürse, boyut büyür. Hepimiz iyi ve kaliteli görüntüler kaydetmeyi istiyoruz. Ama zaman zaman telefonumuz buna müsade edemeyebiliyor. Bunun için ise galerinizi temizlemeden önce, iCloud’dan yeterli destek aldığınızdan emin olmalısınız.

iCloud, galerinize kaydettiğiniz fotoğrafları bir zaman sonra bulut depolama sistemine aktarır. Telefonunuzda ise orijinal çözünürlükteki görüntüler yerine, daha düşük boyutlara sahip optimize edilmiş görüntüler bırakır. Bu sayede görüntüler telefonunuzda yer kaplamak yerine iCloud’da depolanır ve telefonunuzda yer kaplamaz. Ama bu ayarın açık olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, medyalarınız telefonunuzda depolanır ve alan kaplamaya devam eder. Bunun kontrolü için Ayarlar > Fotoğraflar sekmesine gelin. Burada iCloud Fotoğrafları seçeneğinin aktif olduğundan ve iPhone’da en iyi saklama seçeneğinin yanında mavi bir tik olduğundan emin olun.

Adım #3: Bulut depolama araçlarını tercih edin

Fotoğraflarınızı, videolarınızı veya belgelerinizi telefonlarınızda depolamak zorunda değilsiniz. Bulut depolama araçlarını kullanarak telefonunuzda veya bilgisayarınızda yer kaplayan dosyaları farklı bir yere depolayabilirsiniz. Üstelik, bulut depolama araçlarına kaydettiğiniz dosyalarınız artık cihazınızda yer kaplamaz ve dilediğiniz zaman bu dosyalara ulaşma imkanına sahip olursunuz. Tek ihtiyacınız olan şey ise internet.

Bulut depolama araçlarına verebileceğimiz en önemli örnek, Apple’ın kendi servisi olan iCloud depolama servisi diyebiliriz. Tüm iCloud hesapları başlangıçta 5 GB büyüklüğünde bir ücretsiz alana sahip olurlar. Bununla birlikte, eğer bu depolama alanı yeterli gelmez ise aylık 6,49 Türk Lirası gibi bir ücret ödeyerek aylık 50 GB bulut depolamaya sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, telefonunuz otomatik olarak iCloud’a yedek alır. 6,49’luk bir fiyat etiketi, günümüze göre inanın oldukça düşük bir miktar. Bu fiyatı aylık olarak Apple’a ödeyerek, telefonunuzda saklama alanı sorunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Eğer iCloud kullanmak istemezseniz Google Drive, Yandex Disk veya Dropbox gibi bulut depolama araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Adım #4: Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın

Kullanmadığınız uygulamaları ve uygulama içindeki verilerinizi, hiçbir kayıp yaşamadan kaldırabilirsiniz. Bunun için uygulamanızı silmenize gerek bile kalmadan, yalnızca onu bulut depolama aracına aktaracaksınız. Örneğin, Netflix uygulamasını sık kullanmıyorsunuz ve ciddi oranda depolama alanınızı kaplıyor. Genel > Saklama Alanı kısmından Netflix’in üzerine tıklayın ve Uygulamayı Kaldır seçeneğine tıklayın. Bu sayede, uygulama telefonunuzda durmasına rağmen herhangi bir yer kaplamayacaktır. Dilediğiniz zaman onu App Store’dan tekrardan aktif ederek, kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede uygulama içindeki verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

Adım #5: WhatsApp sohbetlerinizi temizleyin

WhatsApp, sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullandığımız uygulamalardan bir tanesi. Çünkü diğer insanlar ile iletişim kurmamızda büyük bir rol oynuyor. WhatsApp’ı bu kadar sık kullanmamız, onun daha fazla depolama alanını kaplamasına da neden olabiliyor. Bunun çözümüne gelecek olursak, WhatsApp’taki medyalarınızı ve sohbetlerinizi kontrol altına almanız gerekiyor. Bunun için WhatsApp > Ayarlar > Saklama Alanı ve Veriler > Saklama Alanını Yönet seçeneğine tıklayın. Buradan WhatsApp’ta en çok yer kaplayan sohbetleri ve medyaları bulun ve silin.

Bununla birlikte, Saklama Alanı ve Veriler sekmesinde bulunan Medyayı Otomatik İndir seçeneklerini de gözden geçirmeniz gerek. Buradaki fotoğraflar, ses, video ve belgeler seçeneklerine tek tek girerek, Hiçbir Zaman seçeneğini işaretleyin. Bu sayede size gönderilen hiçbir medya, siz istemediğiniz müddetçe telefonunuza indirilmeyecektir.

Sizler için iPhone saklama alanı açma yöntemlerini bir araya derledik. Bu adımların her biri önemli olsa bile, bizce en net çözüm iCloud alanınızı genişletmek olabilir. Çünkü çok düşük fiyatlara, 10 kat daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz. Bu sayede hiçbir fotoğrafınızı veya uygulamanızı silmek gibi bir mecburiyetiniz kalmaz. Sizler telefonunuzda yer açmak için ne gibi çözümler buluyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir