Yükseköğretim Öğrencilerine Vergisiz Telefon Satışı Ne Zaman Başlayacak? Hangi Telefonlar Alınabilecek?
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Yükseköğretim Öğrencilerine Vergisiz Telefon Satışı Ne Zaman Başlayacak? Hangi Telefonlar Alınabilecek?

Üniversite öğrencilerinin dört gözle beklediği vergisiz akıllı telefon satışı hakkında tüm detaylar...

Yükseköğretim öğrencilerine cep telefonu, bilgisayar ve internet desteği verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından öğrencilerin dikkati bu karara yoğunlaştı. Öğrenciler; cep telefonu, bilgisayar ve internet desteğinden belirli şartlarda yararlanabilecek. Peki bu şartlar neler?

Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteklerinden Yararlanma Şartları

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, 26 yaşından gün almamış, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, açıköğretim öğrencisi olmayan yükseköğretim öğrencilerine, bir kereye mahsus olmak üzere teknolojik cihaz ve aylık 10 GB olmak üzere bir yıllık internet desteği sağlanacak. Yükseköğretim öğrencileri, bu desteklerden 1 Kasım itibarı ile yararlanabilecek.

Söz konusu destekler, vergiler dahil satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirası’nı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarların e-fatura ile gerçekleştirilen satın alım işlemlerinde sağlanacak. İkinci el cihaz satın alımları destek kapsamına alınmayacak.

Açıköğretim fakültelerine kayıtlı öğrenciler haricinde tüm yükseköğretim öğrencilerinin yararlanabileceği bu desteğin tutarı en fazla 5 bin 500 Türk Lirası ile sınırlandırılacak.

Destek kapsamında satın alınan cep telefonu, satın alınan tarihten itibaren iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan kişi tarafından, destekten yararlanan kişinin adına kayıtlı mobil hat takılarak kullanılabilecek.

Kararda yer alan destek şartlarının ihlalinin ya da desteğin usulsüz kullanımının tespit edilmesi durumunda, sağlanan destek tutarı, alışverişin yapıldığı tarihten itibaren, 21/07/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 51’inci maddesince belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destek sağlanan kişiden tahsil edilecek.

Destek Limiti Dahilinde Alınabilecek En İdeal Cep Telefonu Modelleri

Samsung Galaxy M14

Etiket fiyatı 6.500-7.000 Türk Lirası arasında değişkenlik gösteren Samsung Galaxy M14, Exynos 1330 gibi bu fiyat bandındaki cihazlar içerisinde güçlü sayılabilecek bir işlemciye sahip. 50 MP kameraya sahip olan cihaz, 4 GB RAM kapasitesi sunuyor. Samsung Galaxy M14, iki adet Android güncellemesi ve dört yıl boyunca güvenlik güncelleştirmesi alabilecek.

Samsung Galaxy A24

Ortalama 8.200₺ etiket fiyatı ile satışta olan Samsung Galaxy A24, 6.5 inç boyutunda 1080p 90Hz kapasiteli bir ekran ile sunuluyor. 6 GB RAM kapasitesine sahip cihaz, 128 GB depolama alanına sahip. 5000 mAh batarya kapasitesine sahip olan cihaz, 25 Watt hızlı şarj desteği de sunuyor. Cihaz, 50 MP kamera ile sunuluyor.

Realme 10

Ortalama 8.600₺ etiket fiyatı ile satışta olan Realme 10, 6.4 inç boyutunda 90Hz amoled ekran ile sunuluyor. Realme 10, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip. 4880 mAh kapasitesinde bataryaya sahip olan cihaz, 50 MP kamera ile sunuluyor.

Xiaomi Redmi Note 10S

Satışa çıktığı günden bu yana çok yüksek satış rakamları yakalayan Redmi Note 10S, ortalama 8.500₺ etiket fiyatı ile raflarda yerini alıyor. 6.43 inç boyutunda amoled ekran ile sunulan Redmi Note 10S, 8 GB RAM ve 128 GB depolama kapasitesine sahip. 5000 mAh batarya kapasitesi ve 64 MP kamerası ile Xiaomi Redmi Note 10S, hâlâ Android kullanıcıları tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

General Mobile GM22 Pro

Ortalama 7.500₺ etiket fiyatı ile raflarda yerini alan General Mobile GM22 Pro, 6.78 inç boyutunda, 1080p 60Hz IPS ekrana sahip. 5000 mAh batarya kapasitesine sahip cihazın en iddialı özelliği ise Samsung’un HM2 kamera sensörü ile desteklenen 108 MP kamera ile sunuluyor olmasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir