iPhone 15 Serisi Siparişe Açılıyor! Neler Değişti?
  1. Anasayfa
  2. Mobil

iPhone 15 Serisi Siparişe Açılıyor! Neler Değişti?

Teknoloji devi Apple, 12 Eylül’de düzenlediği Wonderlust isimli etkinlikle iPhone 15 serisi akıllı telefonlar başta olmak üzere birçok yeni ürün ve yazılımını tanıttı. Doğayı koruma temasıyla başlayan etkinlikte her yıl olduğu gibi en çok merak edilen tanıtım yeni iPhone modelleri oldu. iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max olmak üzere 4 seriden oluşan iPhone 15 serisi Ekim ayı itibariyle Türkiye pazarına da girecek. Peki iPhone 15’te neler değişti, yeni seri hangi özellikleri barındırıyor, iPhone 14 serisi ve iPhone 15 serisi arasındaki farklar neler tüm detaylarıyla içeriğimizde derledik.

iPhone 15 serisinde neler değişti?

Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 15’te model model bazı değişimler göze çarpıyor. Bunların her birini modellere göre açıklayacağız. iPhone 15 serisindeki en belirgin değişim ise şarj bağlantı noktasında oldu. Apple, şu ana kadar kullandığı şarj kablolarının yerine Type-C ya da USB-C olarak nitelenen şarj girişine geçiş yaptı. Tabii bunun temel nedeni Avrupa Komisyonu’nun Ekim 2022’de aldığı tek tip şarj kararı. Komisyon aldığı kararla 2024 yılı itibariyle tüm teknolojik cihazlarda tek tip şarj konektörüne geçileceğini açıkladı. Apple da iPhone 15 ile birlikte Type-C girişli şarj konektörüne geçmek durumunda kaldı.

Apple, iPhone 15 ile birlikte Type-C şarja geçiş yaptı.
Apple, iPhone 15 ile birlikte Type-C şarja geçiş yaptı.

Yeni iPhone’ların kutusundan artık USB-C şarj kablosu çıkacak. iPhone 11 ve sonraki serilerde olduğu gibi iPhone 15 ailesinde de adaptöre bağlanan kısım yine USB-C girişe sahip olacak. Yani iPhone 15 ailesindeki tüm cihazların kutusundan her iki ucu da USB-C olan şarj kablosu çıkacak. Adaptör ve kulaklık ise yine kutuda bulunmayacak.

Dynamic Island, iPhone 15 serisindeki tüm telefonlara geldi.
Dynamic Island, iPhone 15 serisindeki tüm telefonlara geldi.

iPhone 15 ailesi ile birlikte rafa kalkan bir diğer değişiklik ise çentik detayı. Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile birlikte sunmaya başladığı Dynamic Island‘ı bu kez Pro olmayan modellerine de getirdi. iPhone 15 serisinde yer alan her 4 telefon da dinamik adaya sahip olacak. Böylelikle Apple ekran çentiğini de yeni modellerinden kaldırmış oldu.

Gelelim en çok merak edilen o soruya. iPhone 15’in yenilikleri neler? Neden iPhone 14’ten iPhone 15’e geçiş yapılmalı? Veya geçiş yapmak gerekir mi? Teknik özellliklerine değinelim, karar sizin…

iPhone 15 ile birlikte gelen yeni özellikler

Serinin ilk modeli iPhone 15’in en büyük yenilikleri çentikli ekran yerine dinamik adanın gelmesi, kamera seviyesinin Pro sürüme yükseltilmesi ve A16 işlemci entegrasyonu oldu. iPhone 15’in teknik özellikleri şu şekilde;

Ekran boyutu

6.1 inç

Panel

OLED Super Retina

Çözünürlük

2556 x 1179

Ekran tazeleme

60 Hz

Parlaklık

1600 nit, HDR ile 2000 nit

İşlemci

A16 Bionic

Depolama seçenekleri

128 GB, 256 GB, 512 GB

Özçekim kamerası

12 MP

Birincil arka kamera

48 MP

Ultra geniş açı kamerası

12 MP

Ağırlık

171 gr

iPhone 15 Plus ile birlikte gelen yeni özellikler

iPhone 15 Plus yenilikleri de tıpkı serinin düz modelinde olduğu gibi. Bu modelde de kullanıcıları yine A16 Bionic çip, çentiksiz ekran ve gelişmiş kamera modülü karşılıyor. Plus versiyon, ortalama fiyatlandırma ile daha büyük ekranlı ve gelişmiş özellikte bir iPhone kullanmak isteyenlere yönelik. iPhone 15 Plus teknik özellikleri şu şekilde;

Ekran boyutu

6.7 inç

Panel

Super Retina XDR OLED

Çözünürlük

1284 x 2778

Ekran tazeleme

60 Hz

Parlaklık

2000 nit

İşlemci

A16 Bionic (4 nm)

Depolama seçenekleri

128 GB, 256 GB, 512 GB

Özçekim kamerası

12 MP

Birincil arka kamera

48 MP

Ultra geniş açı kamerası

12 MP

Ağırlık

171 gr

iPhone 15 Pro ile birlikte gelen yeni özellikler

6.1 inç büyüklüğündeki iPhone 15 Pro modeli, 19 gram daha hafif, selefine göre yüzde 10 ağırlıkta bir azalma sağlayan bir titanyum çerçeveye sahip. Titanyum malzeme, önceki serilerde kullanılan paslanmaz çelikten daha dayanıklıdır. Ekrandaki çerçeveler her zamankinden daha ince ve telefon Apple’ın en yeni mobil çipi A17 Pro tarafından destekleniyor. Apple, bu çipteki gelişmiş grafik işlemcisinin Resident Evil Village ve Assassin’s Creed Mirage gibi AAA oyunlarını yüksek kaliteli grafikler ve donanım hızlandırmalı ışın izleme ile çok daha iyi gösterdiğini söylüyor. Telefonun yan tarafındaki sessize alma tuşu eylem düğmesi ile değişti. Çeşitli eylemleri tetiklemek için bu düğmeyi özelleştirebilir ve istediğiniz kısayolları bu tuşa atayabilirsiniz.

iPhone 15 Pro’daki 48 megapiksel kameranın Pro olmayan iPhone’lardaki 48 megapiksel kameraya göre yüzde 50 daha büyük bir sensöre sahip olduğunu belirtmek gerekir, varsayılan olarak daha iyi bir kamera deneyimi elde edersiniz. Bu iPhone ayrıca 12 megapiksel ultrawide ek olarak 3X optik zoom kameraya sahiptir; ikincisi, makro kamerayı yakın çekimler için tetiklemek için kullanabileceğiniz birşeydir. 14 Pro, ekranla etkileşimin daha akıcı ve duyarlı hissedilmesini sağlayan 120 Hz ekran yenileme hızına sahip. Titanyum, daha hızlı veri aktarım hızları, daha güzel kamera ve eylem düğmesini istiyorsanız ancak büyük bir iPhone istemiyorsanız iPhone 15 Pro satın alabilirsiniz.

iPhone 15 Pro Max ile birlikte gelen yeni özellikler

iPhone 15 Pro Max

Serinin en güçlü modeli olan iPhone 15 Pro Max, iPhone 15 Pro’da yer alan her şeye sahip. Bu iki model ayrıca USB 3 standardını da destekliyor, böylece saniyede 10 gigabit veri aktarım hızı sağlıyor, ancak bu hızlardan yararlanabilecek farklı bir USB-C kablosu satın almanız gerekir. (Kutuda gelen USB-C kablosu, Pro’nun yapabileceği tam hızı desteklemez.) Pro Max’in Pro versiyondan ayrıldığı nokta ise kamerad. Apple bu modelde 3X optik zoom yerine 5X telefoto kameraya yer veriyor ve bu da daha fazla zoom özelliği sağlıyor. Bu telefoto kamera, fotoğraflarınızda ve videolarınızda daha fazla kararlılık için yeni bir 3D sensör kaydırma sabitleme modeli sunuyor.

Siz yeni iPhone 15 serisini nasıl buldunuz? Yeni özellikler ilginizi çekti mi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.