PlayStation 5’in Yeni Kontrolcüsü DualSense Edge Satışa Çıktı: Peki Türkiye Fiyatı Ne Kadar?
  1. Anasayfa
  2. Donanım

PlayStation 5’in Yeni Kontrolcüsü DualSense Edge Satışa Çıktı: Peki Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Sony, geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni DualSense Edge özelleştirilebilir kontrol cihazının bugün satışa çıkarttığını duyurdu. Gelin hep birlikte DualSense Edge'in fiyatına ve özelliklerine daha yakından bakalım.

Sony, PlayStation 5 için geliştirdiği yeni kontrol cihazını bir video ile sergiledikten kısa bir süre sonra DualSense Edge‘i birkaç ay önce resmen tanıttı.

PlayStation 5’in standart kontrolcüsüne göre çok daha fazla kişiselleştirme sunan kontrolcü, değiştirilebilir butonlardan ayarlanabilir ölü bölgelere (deadzone) kadar pek çok özelliği beraberinde getirdi. Şirket, cihazın 26 Ocak’ta satışa çıkacağını söylemişti. Beklenen gün geldi.

DualSense Edge satışa sunulmaya başladı

PlayStation, yaptığı duyuru ile yeni oyun kumandasının söz verdiği gibi bugün dünya çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni kontrolcünün yurt dışı fiyatı 199 ABD dolardı.

Türkiye fiyatı ne kadar?

Kontrolcünün ön siparişleri ülkemizde de geçtiğimiz günlerde başlamıştı. DualSense Edge’in Türkiye’deki fiyat etiketinin ise 6599 TL olduğu görüldü.

DualSense Edge neler sunuyor?

Her oyuncuya hükmedecek kontrolcü

Kontrolcü ilk bakışta standart versiyona çok benziyor ancak ön kısımda ilk göze çarpan analog çubukların hemen altında yer alan fonksiyon tuşları oluyor. Mikrofonu açıp kapatmak veya ses seviyesini ayarlamak gibi işlevleri atayarak PlayStation’da bu düğmeleri istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca arka kısımda genellikle üçüncü parti markalarda gördüğümüz “kulakçık” olarak bilinen butonları görüyoruz. Bu düğmeler de aynı şekilde özelleştirilebilir ve kontrolcünün üzerindeki herhangi bir tuşu taklit edebiliyor. Bu kulaklık düğmelerinin iki farklı versiyonu bulunuyor ve kullanıcılar istedikleri kulaklık modeline kolayca geçiş yapabiliyor.

Kontrolcüye eklenen ekstra butonlar dışında ön panelde bulunan analog çubukların hem uçları hem de direkt kendileri kolayca değiştirilebilir. Bu, gelecekte analog çubuklarla kayma sorunu yaşayan kullanıcıların yeni bir kontrolör almak yerine yalnızca bir analog modül satın alabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca kullanıcı hemen hemen her kontrolörde ölü bölgeyi istediği gibi arttırıp azaltabilir. Ölü bölge, analog çubuklardaki kayma sorunlarını en aza indirmek için analog çubukların oyuna minimum hareket iletmesini engelliyor.

Ayrıca kumandanın tetik tıuşlarının hareket mesafesi arka tarafta bulunan butonlar ile ayarlanabilmektedir. Bu, daha hızlı tepki vermeniz gereken oyunlarda tetik düğmesi mesafesini kapatmanıza olanak tanır.

Peki Xbox Elite Controller’a rakip olur mu?

Birçok özelleştirme seçeneği sunan DualSense Edge kontrolcüsü, Xbox’ın tanıttığı Elite Controller’a oldukça benziyor. Acaba Sony, Microsoft’un özelleştirilebilir kontrolcüsünümü kopyaladı? Gelin iki kontrolcüyü yan yana koyarak inceleyelim.

Xbox Elite Controller 2 Core ve DualSense Edge karşılaştırması

ÖzellikDualSense EdgeXbox Elite Controller 2 Core
Fonksiyon TuşlarıVarYok
Kulakçık TuşlarıVarVar
Değiştirilebilir Analog ÇubuklarıVarVar
Kulaklık GirişiVarVar
Ayarlanabilir Ölü BölgeVarVar
Ayarlanabilir Tetik MesafesiVar Var
Ayarlanabilir Titreşim ŞiddetiVarVar
Tetik Geri BildirimiVarYok
RGB IşıklandırmaYokVar
Değiştirilebilir D-PadYokVar
Fiyat 199.99 dolar 129.99 dolar 

Bu noktada gördüğünüz üzere iki kontrolcünün de kendilerine göre pek çok artısı ve eksisi mevcut. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir