Volvo, Ücretli Abonelik Sistemi Çıkaracağını Duyurdu: Hangi Otomobille Başlayacağı da Belli Oldu
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

Volvo, Ücretli Abonelik Sistemi Çıkaracağını Duyurdu: Hangi Otomobille Başlayacağı da Belli Oldu

BMW, Honda ve Mercedes-Benz gibi markaların ardından Volvo da abonelik sistemlerini piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Yeni hizmetler ilk kez geçtiğimiz aylarda tanıtılan elektrikli SUV EX90'da kullanılacak.

Dünya çapında birçok otomotiv devi, son aylarda günümüzde oldukça popüler olan abonelik sistemine geçeceklerini duyurmuştu. Örneğin, Mercedes-Benz geçen ay, Honda ve BMW gibi markalardan benzer hizmetler sunarken, yıllık 1.200 $ ücret karşılığında arabaların daha hızlı gitmesini sağlayacağını duyurdu.

Şimdi ise İsveç merkezli üretici Volvo’nun da benzer bir hamle yapacağı ortaya çıktı. Automotive News’in haberine göre şirket, müşteri deneyimini iyileştirmek için Togg’da da gördüğümüz Qualcomm Digital Cockpit donanım ve yazılımını kullanmayı planlıyor. Elektrikli araçlarda abonelik modelinin yer alacağı belirtiliyor.

Abonelik sistemi ilk olarak EX90’da kullanılacak

Volvo EX90

Volvo’ya göre geçtiğimiz aylarda ilk kez tanıtılan SUV modeli EX90 için yeni ücretli abonelik başlayacak. Otomobil üreticisi, müşteri deneyimini iyileştirmenin yanı sıra yeni sistemin ek gelir sağlayacağına inanıyor. Üstelik; Dijital hizmetler, navigasyon ve ses içeriği gibi şeylerin abonelik hizmetlerine dahil olduğu söyleniyor. Fiyat ve ne zaman başlayacağı hakkında bir bilgi yok.

Volvo’nun yöneticilerinden Martin Kristensson yaptığı açıklamalarda, otomobillerin artık daha uzun ömürlü olması nedeniyle şirketin yazılım odaklı ek gelir elde etmek için böyle bir adım attığını açıkladı. EX90’ın zaman içinde eklenen yeni özelliklere sahip ilk Volvo aracı olduğunu da sözlerine ekledi.

Abonelik sistemleri, marka bağlılığı oluşturmak, tutarlı özellikler nedeniyle üretimi kolaylaştırmak ve ek gelir sağlamak gibi nedenlerle tercih edilmektedir. Trend aynı zamanda tüm otomotiv şirketlerinin artık benzer sistemlere başvurabileceğini gösteriyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir