2023’te En Çok Oynanan Mobil Oyunlar (Android & iOS)
  1. Anasayfa
  2. Oyun

2023’te En Çok Oynanan Mobil Oyunlar (Android & iOS)

En çok oynanan mobil oyunlar hangileri? Bu oyunlardan hangileri ücretli, hangileri ücretsiz? Hangisi Android için hangisi iOS için? 2023'ün en çok oynanan telefon oyunlarını, hikayelerini ve tüm özelliklerini içeriğimizde derledik.

Akıllı telefonlar artık hayatlarımızın odak noktası desek yanılmış olmayız. Bu sebepten telefonlar ile birlikte mobil oyunlar oynamak da günlük hayatımızın önemli rutinlerinden biri haline geldi. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde, yine istediğiniz oyunu oynayabilme özgürlüğü insanların oyun tutkularını daha da ateşlemektedir. Türkiye’de 10 akıllı telefon kullanıcısının 8’inin mobil oyun tutkunu olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Her geçen gün mobil oyunlar insanların hayatında daha fazla yer etmekte ve insanlar üzerinde tutkuya dönüşmektedir.

Oyuncu kitlesi çığ gibi büyüyen ve oyuncularının oynamaktan vazgeçemediği en iyi 10 mobil oyun listesini sizlerle paylaşıyoruz. Hadi beraber inceleyelim.

En çok oynanan mobil oyunlar listesi (2023)

Listemizde iOS ve Android işletim sistemlerinde yer alan 10 içeriğe yer verdik. Uygulamaları güvenli bir şekilde indirmek için uygulama marketini tercih ediniz. Google Play Store ve App Store harici bir yerden uygulama indirmeniz tavsiye edilmez. Hazırsanız başlayalım. İşte 2023’te en çok oynanan mobil oyunlar listesi;

Garena Free Fire

Mobil oyun severler için mobil cihazlarda yayınlanmış bir battle-royale oyun türüdür Garena Free Fire. 2019 senesi içersinde dünya çapında en çok indirilen oyun olma ünvanına sahip olan bu oyun, günümüzde de listenin en başında yer almaktadır. Kullanıcılarının daha çok Free Fire diye isimlendirdiği bu oyun her gün popülaritesini daha da arttırmaktadır. Üçüncü şahıs nişancı türünde ve yalnızca çevrim içi oyuna müsaade eden bir battle-royale oyunudur.

Oynanan her oyun 50 oyuncudan oluşmaktadır. Oyuncuların oyunda ki amacı ise bir yandan loot yaparak teçhizatlarını güçlendirerek gelişim sağlamaya çalışmak ve diğer taraftan da oyun ilerledikçe de gittikçe küçülmeye başlayan haritada diğer oyuncuları vurmaya çalışmaktır. Bu sayede oyuncu sona kalarak hayatta kalmaya çalışır ve başarabilirse kazanan olur. Ayrıca Garena Free Fire’yi oyuncular tamamen ücretsiz olarak oynayabilmektedirler. Apple ya da Android cihazlarda oyun oynanabilmektedir. En iyi ücretsiz telefon oyunları arasın kullanıcılarından oldukça beğeni almaktadır.

Brawl Stars

Dünyanın istenilen her yerinden oyuncuların birbirleri ile savaşabileceği bir nişancı oyunudur. IOS ve Adroid işletim sistemlerine sahip olan akıllı telefonlarda oynanabilmektedir. Oyuncular oyunda ilerleyerek yeni karakterlerin kilidini açarak onlara sahip olabilirler. Sahip oldukları dövüşçülerinin istatistiklerini yukarılara çekerek yeni oyun modlarını etkinleştirebilirler. Oyun çevrimiçi ve çoklu oyuncu grupları ile oynanmaktadır.

Brawl Stars iki takımdan oluşur. 3’e 3 olacak şekilde iki grup birbirini yenebilmek için savaşır. İki takım da rakipleri yenerek en çok yıldızı toplamak için mücadele ederler. Takımların elde etmek için savaştığı birçok farklı oyun modu vardır. Oyun yayınlandığı günden beri ücretsiz şekilde tutkunları ile buluşmakta ve en çok oynanan oyunlar arasında kendisine güçlü bir yer edinmektedir.

PUBG Mobile

Bu mobil oyun son dönemlerin en popüler oyunlarındandır. Oyuncular oyun içerisinde hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Android için en iyi oyunlar ve iPhone için en iyi oyunlar listesinde de üst sıralarda yer almaktadır. Oyuncular bir uçaktan haritada belirledikleri alana atlayarak oyuna başlarlar ve daha sonra ise teçhizat toplamak için çabalarlar. Devamında ise oyuncuların arasında ki savaş başlar. Çevrimiçi oynanan bir mobil oyundur. İster tek, istenirse de 4’lü gruplar halinde oynanabilmektedir. Apple ya da Android cihazlarda oyun ücretsiz şekilde oynanmaktadır. Fakat oyundaki karakterler için bazı silahlar ve kostümler gibi aparatlar ücretli olarak satılmaktadır.

Football Manager 2023 Mobile

En popüler telefon oyunları arasındadır. Mobil bir simülasyon futbol menajerlik oyunudur. Futbol oyunları arasında en çok oynanan ücretsiz mobil oyunlardan biridir. Oyun SEGA tarafından geliştirilerek mobil oyun tutkunlarının beğenisine sunulmuştur.

Football Manager 2023 Mobile’ın tek ve takım olarak mobilde oynanabilecek en kapsamlı futbol simülasyon oyunlarından birisi olduğunu vurgulamamız gerekir. En çok oynanan mobil oyunlar arasında yer alan Football Manager 2023 Mobile ücret ödenerek oynanmaktadır. Android ve iPhone telefonlarda oynanabilen oyun bu telefonların mobil mağazalarında ki satış fiyatı 9 dolardır. Döviz kurunun sürekli değişme durumu da göz önüne alınırsa 299 TL civarında bir satın alma bedeli mevcuttur.

Hill Climb Racing

Mobil araba oyunları arasında en çok oynanan oyunlar arasındadır. Fingersoft tarafından geliştirilen ve yayınlanan bu mobil oyun, hem Android için en iyi oyunlar hem de iPhone için en fazla oynanan araba oyunları arasında yer almaktadır.

Oyunda kullanabileceğiniz oldukça fazla sayıda araç yer almaktadır. Oyunun amacı ise tercih ettiğiniz arabalar ile zorlu parkurlarda ilerleyebildiğiniz kadar ilerlemektir. Bu zor yollara uygun araba modelinizi seçiyorsunuz ve daha sonra gerekli araba güçlendirmelerini uygulayarak başarabildiğiniz kadar yolu ardınızda bırakmak için mücadele ediyorsunuz.

Hill Climb Racing çok sayıda oyuncuyla oynanan çevrimiçi bir yarış oyunudur. Mobil araba oyunları içerisinde en iyi ücretsiz telefon oyunları listesinde ilk sıralarda yer aldığını bilmenizde fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Pokemon Unite

Pokemon hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan mobil oyun, en popüler telefon oyunları arasında yerini hızlıca almıştır. Online ve birden fazla katılımcı ile oynanıyor. Oyun; Pikachu, Charizard, Bulbasaur gibi tamamen Pokemon’a ait olan karakterle ile oynanıyor. Oyunda bu Pokemon karakterler ile oyuncular mücadele etmektedir.

Seviyeler geçildikçe Pokemonlar gelişerek ileri seviye hallerini almaktadırlar. Bahsettiğimiz seviyeleri atlamak için oyun haritasının üzerinde gösterilen rakiplerinizi veya canavarları yenmeniz gerekiyor. Bu canavarlara ve rakiplerinize karşı alacağınız her yenilgi ise puan kaybetmeniz anlamını taşıyor. En iyi ücretsiz telefon oyunlarından birisi olarak gösterilen Pokemon’da oyun sonunda karşı takımdan daha fazla puan toplayan kazanıyor.

Mafia City

Mafia City her sene olduğu gibi yine 2023 yılında en çok oynanan mobil oyunlar arasında listenin üst sıralarında yer almaktadır. Mafia City mafya temalı bir mobil fetih oyunudur ve aynı zamanda güçlü bir çete lideri olma stratejisiyle oynanan bir strateji oyunudur.

Kumarhaneler, köpekbalıkları gibi karanlık bölgeler oluşturmak, ihtiyacınız olan kaynakları toplamak, sokak serserilerini ve haydutlarını işe almak, onların eğitmek ve hem oyunda itibar kazanmak hem de üssünüzü güçlü şekilde inşa etmek oyunun amacıdır. Oyunun diğer bir amacı da isminden de anlaşılabileceği üzere bir suç imparatorluğu oluşturmak.

En popüler telefon oyunları arasında yer akan Mafia City’e şehre yeni gelmiş bir suç prensi olarak başlatılıyorsunuz. Fakat oyuna başladıktan kısa bir süre sonra rakiplerinizce saldırıya maruz kalıyorsunuz. Yeraltı dünyasına hükmetmek için binalar inşa etmek, onlarca eleman eğitmek, ihtiyacınız olan zorunlu kaynakları toplamak ve her göstergenin seviyesini olabildiğince yükseltmeniz gerekmektedir. Dilerseniz bir klana katılıp dünya haritasında yer alan kaynaklar için savaşlar yapabilirsiniz. Mafia City ücretsiz mobil oyundur ve iPhone ve Android sistemli telefonlarda oynanabilmektedir.

Apex Legends Mobile

En çok oynanan telefon oyunları arasında yer alan bir diğer yapım olan Apex Legends Mobile, bilgisayar sürümünün mobile telefonlara uyarlanmış bir versiyonudur. Kısaca bir nişancı ve aksiyon oyunu olarak tabir edilebileceğimiz, Apex Legends bir online oyundur. Biri diğerinden farklı çok sayıda oyun moduyla soluksuz bir oyun deneyimi sunuyor. Rekabeti ön planda tutan oyunda uygulayacağınız taktikler oyundaki başarınızı etkileyecektir.

Oyunun modları arasında battle royale ilk sıralardadır. Birinci veya üçüncü şahıs olarak oyunu oynamanız mümkün. Ayrıca takım oluşturarak da oynayabileceğiniz mod yer almaktadır. Birde pratik yapmak isteyenler için de bir mod oyuna eklenmiş. Oyunların olmazda olmaz özelliklerinden farklı karakterler, ödüller ve özel etkinlikler de Apex Legends Mobile’da sizleri bekliyor. Android için en iyi oyunlar ve iPhone için en iyi oyunlar arasında gösterilen oyun ücretsiz bir şekilde indirilerek oynanabliyor.

Clash Of Clans

Supercell tarafından geliştirilmiş ücretsiz mobil oyundur. Clash of Clans mobil oyun sektörüne öncülük eden ve en fazla oynanan oyunlardan birisidir. 2012 yılında oyun tutkunları ile buluşan Clash of Clans tüm dünyada geniş oyuncu kitlelerine ulaşmış bir strateji oyunudur. Grafikleri ve eğlence vadeden oyun tarzı sayesinde yayınlandığı zamandan bugüne değin en çok oynanan ve en popüler telefon oyunlarının başında gelmektedir.

Clash of Clans’da amaç, sahip olduğunuz köyün gelişimini sağlayarak askeri açıdan kuvvetlenmektir. Saldırı dışında oluşturduğunuz köyünüzün savunmasını da önemsemeniz gerekmektedir. Çünkü oyunda kaynak bulabilmek için siz başka köylere saldırabildiğiniz gibi diğer oyuncularda sizin köyünüze saldırabilmektedirler. Bu sebepten ötürü elde ettiğiniz kaynaklarınızın elinizden çıkmaması için köyünüzün savunmasını da ihmal etmeden oyununuzun stratejisini kurmanız gerekmektedir.

Clash of Clans’da aynı zamanda klan sistemi de vardır. Oyununuzu bir takıma katılarak, o takımın bir üyesi olarak da savaşlara katılabilmektesiniz. Bunun dışında takım arkadaşlarınızdan alacağınız yardımlar sayesinde kolay bir şekilde köyünüzü geliştirebilirsiniz. Oyunu ücretsiz bir şekilde telefonlarınıza indirebiliyorsunuz.

Poinpy

Bu oyunun yayıncısı ve sahibi Netflix’tir. Mobil oyun piyasasına adım attığını tüm dünyaya bildiren Netflix, oldukça başarılı ve ilgi toplayan bir çalışmaya imza atmış durumda. Poinpy en çok oynanan mobil oyunlar arasında yerini hızlı bir şekilde almıştır. Poinpy’de üst basamaklara doğru gerçekleşen bir tırmanış söz konusudur. Bu üst basamaklara ulaşmak için de harita duvarlarından yararlanıyoruz. Oyunu en ilginç kılan detaylardan biri ise sizi kovalayan devasa canavarın varlığıdır.

Oyuna alışma sürecini kolaylaştırmak için ve oyunu öğrenmeyi hızlandırmak için ve mantığını oyunculara daha iyi kavratmak için bir öğrenme aşaması mevcut. Bu bölümde basamak tırmanırken diğer yandan da haritada gösterilen meyveleri topluyorsunuz. Topladığınız bu meyvelerin suyunu sıkarak ve sizi peşi sıra kovalayan canavarlara ikramda bulunuyorsunuz. Kısaca Poinpy anlattığımız gibi bir oyun tarzına sahip online oyundur.

Poinpy ile alakalı bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri bu oyunun Netflix üyeleri tarafından oynanabildiğidir. Bu sebepten aktif bir Netflix aboneliğiniz mevcut değil ise Poinpy oynamanız maalesef ki mümkün değil. Bu durumda ise oyunun ücretini Netflix’e kayıt olurken ödemiş oluyorsunuz zaten. Ayriyeten bir ödeme yapmanız söz konusu değildir. Android ve iPhone telefonlarınıza, akıllı telefonlarınızın uygulama marketlerinden ücret ödemeden oyunu indirmeniz mümkün.