Papara Müjdeyi Verdi: Artık IBAN Var!
  1. Anasayfa
  2. Sektörel

Papara Müjdeyi Verdi: Artık IBAN Var!

Papara Nedir?

Papara, ödeme ve elektronik para hizmetleri veren bir kuruluştur. FinTech alanında faaliyet gösteren Papara, Türkiye merkezli bir kuruluş olup 2016 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başlamıştır.

 

Papara Hesaplarına IBAN Geldi!

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, sözleşmeli Papara hesaplarına tanımlanan hesaba özel IBAN numaraları sayesinde artık herhangi bir banka hesabından Papara hesabına IBAN aracılığı ile doğrudan para transferi yapılabilecek. Papara kullanıcıları artık Papara IBAN’larını kullanarak FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) aracılığı ile 7/24 anında para transferi de yapabilecek. Bunun yanı sıra, Papara kullanıcıları IBAN numaralarını Kolay Adres ile eşleştirebilecek ve Papara’dan-Kolay Adres’e saniyeler içerisinde para aktarabilecek.

IBAN (International Bank Account Number) nedir?

Para transferlerinde yanlışlıkları önlemek ve kolaylık sağlamak amacıyla ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımına başlanan IBAN, daha sonrasında birçok ülkede ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde IBAN numarasının bankacılık işlemlerinde kullanılmasına 2005 yılında başlanmış, 2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile zorunlu hâle getirilmiştir.

 

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) nedir?

FAST, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2021 yılında kullanıma sunulan anlık para transferi sistemidir. FAST aracılığı ile yapılan para transferlerinde para anında karşı hesaba geçer ve para transferinin tarafları, transferin durumu hakkında banka tarafından anında bilgilendirilir. FAST ile yapılabilecek en yüksek transfer limiti TCMB tarafından 20.000 TL olarak belirlenmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir