Laptop Soğutucular Nasıl Çalışır ve Etkili Mi?
  1. Anasayfa
  2. Donanım

Laptop Soğutucular Nasıl Çalışır ve Etkili Mi?

Bilgisayarların performans kayıplarının, donanımsal arızalarının altında yatan en büyük sebeplerden biri aşırı ısınma sorunudur. Dizüstü bilgisayarlarda donanımlar, masaüstü bilgisayarlara göre çok daha kısıtlı bir alana yerleştirildiğinden dolayı dizüstü bilgisayarlar aşırı ısınmaya masaüstü bilgisayarlara nazaran çok daha müsaittir. Aşırı ısınmanın önüne geçmesi için bilgisayarlarda bir veya birden fazla soğutucu fan bulunur. Yüksek performanslı bilgisayarlarda kimi zaman bu soğutucu fan veya fanlar bilgisayarı yeteri kadar soğutamayabilir. Bu durumda kullanıcılar harici bir soğutucuya ihtiyaç duyar.

Laptop Soğutucu Nedir?

Laptop soğutucu, bilgisayarınızın alt kısmında hava sirkülasyonu oluşturan harici bir aksesuardır. Bu hava sirkülasyonu sayesinde bilgisayarınızdaki yerleşik fanlara sürekli olarak taze ve serin hava akışı sağlanır ve soğutma işlemi daha sağlıklı bir biçimde gerçekleşir.

Laptop Soğutucular Gerçekten Faydalı Mı?

Soğutucu fanları temizlenmeyen ve termal macunu belirli periyotlarla yenilenmeyen bir bilgisayarınız varsa laptop soğutucu, bilgisayarınızın ısısında herhangi bir fark yaratmayacaktır. Laptop soğutucunuzdan tam verim alabilmeniz için bilgisayarınızın soğutucu fan veya fanlarının temiz, termal macununuzun yeni veya yakın zamanda yenilenmiş olması gerekmektedir. Bilgisayarınızın dahili soğutucu fanları temizlenmiş ve termal macununun yenilenmiş olması durumunda laptop soğutucu 10-15 derecelik bir fark yaratma imkanına sahip olacaktır.

Termal Macun Nedir?

Termal macun, işlemci ile işlemciyi soğutmakla görevli dahili soğutucu fan arasına sürülerek işlemci ile dahili soğutucu fan arasında sağlıklı bir ısı iletimi oluşmasını sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir