BMW, İngiltere’nin Elektrikli Otomobil Dayatmasına Başkaldırıyor!
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

BMW, İngiltere’nin Elektrikli Otomobil Dayatmasına Başkaldırıyor!

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden biri olan BMW, İngiliz hükümetinin 2035 yılında yeni dizel ve benzinli otomobillerin üretiminin yasaklanması kararına karşı çıktı.

BMW M3 E92 

BMW Yasağa Karşı Çıkıyor

Dev şirketin küresel sürdürülebilirlik ve mobilite başkanı Thomas Becker, politikacıları içten yanmalı motorların yasaklanması yerine artan elektrikli araç taleplerine odaklanmaya davet etti. Thomas Becker yaptığı açıklamada “İçten yanmalı motorlu bir otomobil alacak müşteriyi neden elektrikli araç almaya zorlayayım?” dedi.

Becker, elektrikli araç kullanımını artırmak için içten yanmalı motorlu otomobilleri yasaklamak yerine elektrikli araçların satış hedeflerinin artırılmasına odaklanmasını tavsiye etti. Bunun yanı sıra Thomas Becker, İngiliz hükümetinin benzinli ve dizel otomobil yasağının 2030’dan 2035’e ertelemesinin BMW’nin elektrikli araç üretim planlarına hiçbir etkisi olmayacağını dile getirdi. Otomobil devi BMW, 2026 yılına kadar %25 oranında elektrikli araç satışı yapmayı hedefliyor.

Her zaman sürüş keyfine, performansa ve dinamizme odaklı, “The Ultimate Driving Machine” niteliğinde otomobiller üreten Almanya menşeili otomobil üreticisi BMW’nin bu kararı çabucak sindireceğini düşünmek mantıksız olurdu. BMW her ne kadar elektrikli otomobiller üreterek çağa ayak uydursa da, marka geleneklerine ve BMW müşterilerinin sürüş keyfi beklentisine hâlâ önem verildiği ortada. Yıllar önce “Bizim statü sembolümüz kaputun üstünde değil, altında.” diyerek en büyük rakibine ince bir gönderme yapan BMW, onlarca yıl önce ürettiği otomobillerle bile hâlâ milyonlarca otomobil meraklısının hayallerini süslemeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir