Apple’ın “Katlanabilir iPhone” İçin Aldığı Patent Ortaya Çıktı
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Apple'ın "Katlanabilir iPhone" İçin Aldığı Patent Ortaya Çıktı

Apple'ın katlanabilir ekranlar için aldığı yeni patent ortaya çıktı. Bu patent, yeni bir koruyucu tabaka içeriyor ve mikro çatlakları ve kırıkları kendisi onarabiliyor. Ayrıca, Apple'ın patenti iki yönde katlanmaya imkan tanıyor.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’daki gelişmeler dikkat çekiyor. Şirketin, Amerika Birleşik Devletleri Ticari Marka ve Patent Ofisi‘ne (USPTO) katlanabilir ekran teknolojisi için yeni bir patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Patently Apple tarafından keşfedilen patent, katlanabilir ekranlı telefonlarla ilgili tarihin en önemli sorunlarından birini tarihe gömecek gibi görünüyor.

Katlanabilir ekranlı telefonlar son yıllarda popüler hale geldi. Ancak bu telefonlar çok ciddi bir sorunu da beraberinde getirdi. Açma hareketi sırasında mikro çatlaklara sahip ekranlar, cihazın ömrünü nispeten azaltıyordu. Burada Apple, patenti ile bu sorunu çözebileceğini belirtiyor.

Apple, ‘kendi kendini onaran’ koruyucu bir katman geliştirdi

Katlanabilir iPhone

Patente ait görüntünün büyük ve yüksek çözünürlüklü versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Alınan bilgilere göre Apple’ın patentini aldığı teknoloji, katlanabilir ekranlara yeni bir koruma katmanı ekliyor. Bu koruyucu tabaka ekranın dayanıklılığını artırıyor ve Apple’ın özel teknolojisi, ekrandaki mikro çatlakları ve kırıkları onarabiliyor.

Ekranı katlarken oluşan çatlaklar, kendi kendine onarılacak

Katlanabilir iPhone

Apple’ın patentinde dikkat çeken noktalardan biri de çift taraflı hareketle ilgili. Apple, geliştirdiği teknolojinin hem iç hem de dış çatlaklar üzerinde etkili olduğunu savunuyor. Henüz her iki yönde de katlanıp açılan bir telefon görmedik, bu nedenle Apple söz konusu patenti gerçek bir üründe kullanacağı için benzersiz bir ürüne imza atıyor olabilir.

Katlanabilir iPhone’lar böyle görünebilir

Katlanabilir iPhone

Apple gibi teknoloji devleri, üzerinde çalıştıkları teknolojilerin çoğu için her yıl yüzlerce patent alıyor, ancak bu patentlerin çoğu bir prototip üzerinde test edilmiyor bile. Dolayısıyla Apple’ın böyle bir patent almış olması, katlanabilir iPhone‘un kesin olarak piyasaya sürüleceği anlamına gelmiyor. Ancak Apple’ın bu teknolojinin içine girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazı Kaynakları
www.patentlyapple.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir